VideoWars by ScreenLovers 5: na żywo i z przytupem!

Nieziemska to była frajda powitać po takiej przerwie blisko 500 gości! VideoWars po pandemicznej hibernacji wróciło z przytupem i jeszcze w lekkiej pokonferencyjnej euforii śle ukłony swoim 5-gwiazdkowym mówcom, cudownej publiczności i szczodrym partnerom.

Kiedy zimą ogłaszaliśmy poszukiwania wystrzałowych streamerów, lotnych plannerów, ogarniętych klientów, strateżki z ikrą i sarkastycznych riserczerów, widzieliśmy już po liczbie zainteresowanych, że stęskniliście się za VideoWars na żywo nie mniej niż my…

Online’owy ersatz nie wchodził w grę z kilku powodów. Głównie dlatego, że nasza konferencja ma stricte merytoryczny charakter i na uwadze widowni zależy nam przez bite 8 godzin (w cyber-warunkach: nie do zrobienia). Po to móżdżymy się długie tygodnie nad agendą i konsultujemy z naszymi mówcami, by oni mieli frajdę wystąpić przed pełną salą, a pełna sala miała okazję docenić intelektualny kunszt ich wystąpień 😊
No i w kwestii tej pełnej sali – naprawdę, lepiej być nie mogło w lekko wciąż pandemicznym 2022’. Blisko 500-osobowa publiczność powitała nas na pierwszej prezentacji i została z nami niemal do samego końca! O czym słuchali i oglądali goście VideoWars by ScreenLovers?

fot. Piętka Mieszko/AKPA
fot. Ola Kossowska

Zaczęliśmy nietypowo, od ludzi, którzy tworzą rynek mediów i reklamy. ScreenLovers zaprezentowało wyniki badania rynku pracy w branży, które zrealizowaliśmy we współpracy z SW Research oraz grupą branżowych partnerów (widocznych na obrazku). Szukając odpowiedzi na pytanie o rzekomą ‘great resignation’ w naszym sektorze, drążyliśmy obraz wyzwań, marzeń, radości i frustracji ludzi zatrudnionych w mediach i reklamie.

fot. Piętka Mieszko/AKPA
fot. Piętka Mieszko/AKPA

A potem – korzystając z pretekstu (koniec kwartału), podsumowaliśmy w formule ‘na żywo’ Branżowe Kocopały Kwartału. Jeszcze je tu pewnie spiszemy więc nie psujmy czytelnikom i nagrodzonym niespodzianki 😊

fot. Ola Kossowska
Wojciech Kowalczyk, Joanna Nowakowska, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Nie ma telewizji i streamingu bez programów, za które widzowie i reklamodawcy chcą płacić – uwagą oraz pieniędzmi. Dlatego na VideoWars by ScreenLovers nie mogło zabraknąć przeglądu najgorętszych formatów ze świata. Caroline Servy, dyrektor zarządzająca The Wit, nadleciała do nas z Walencji, by opowiedzieć o telewizyjnych i streamingowych nowinkach. Szczególny nacisk położyła na powoli budzący się także w Polsce nurt programmingu ‘diversity and inclusion’ (swoją drogą pora już pomyśleć nad jakąś kompaktową polską nazwą tego zjawiska).

Caroline Servy, fot. Piętka Mieszko/AKPA
fot. Ola Kossowska
fot. Piętka Mieszko/AKPA

Przy treściach zrobiliśmy dłuższy przystanek, ale przechodząc już do tych obrandowanych, tworzonych przez marketerów. Marta Ulman i Kuba Kwaczyński z GoldenSubmarine urządzili nam branded-contentowe mistrzostwa Polski i rozstrzygnęli kto gra w I lidze w tej kategorii. Mieli na to niejeden slajd! (nawiązując tu do nazwy ich podcastu):

Marta Ulman, Kuba Kwaczyński, fot. AKPA
Marta Ulman, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Kuba Kwaczyński, fot. Piętka Mieszko/AKPA

A ‘laureaci’ rankingu Goldenów chwilę później nieco rozwinęli temat w dyskusji o fenomenie branded-content. Wysyp dużych produkcji finansowanych przez reklamodawców trwa od kilku sezonów – LEGO, IKEA czy Wedel dostarczyli ostatnio mocnych przykładów tego trendu. Konsekwentne inwestycje w treści realizuje też Milka w „Dzień dobry” TVN, stad do tematu odniósł się także Mondelez. Beata Kucejko-Pełka, Dominika Igielińska, Dorota Kotowska oraz Ariel Kępka opowiadali o tym po co marki inwestują w treści i jak mierzą zwrot z takich inwestycji. Rozmowę prowadził Marek Gonsior, przez lata marketer, a obecnie doradca marek.

Marek Gonsior, Ariel Kępka, Dominika Igielińska, Beata Kucejko-Pełka, Dorota Kotowska, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Marek Gonsior, Ariel Kępka, Dominika Igielińska, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Beata Kucejko-Pełka, Dorota Kotowska, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Dominika Igielińska, Beata Kucejko-Pełka, fot. Piętka Mieszko/AKPA
fot. Piętka Mieszko/AKPA

Stabilność segmentu płatnej TV w Polsce, w obliczu ekspansji streamerów, zadziwia już kolejny rok. Dlaczego Netflix i spółka nie tylko nie wykończyły kablówek, ale 2021 rok przyniósł płatnej TV wzrosty? Fenomen płatnych treści wideo rozpracowywała na VideoWars by ScreenLovers Irina Kornilova z międzynarodowej agencji badawczej OMDIA.

Irina Kornilova, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Irina Kornilova, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Irina Kornilova, fot. Piętka Mieszko/AKPA

A jej insighty były kanwą do dyskusji z Maciejem Gozdowskim, szefem Playera. Z lekkim przekąsem odniósł się on do ‘londyńskiej perspektywy’ kreślonej przez międzynarodowe firmy badawcze, ale nie ułatwił im zadania precyzując liczbę subskrybentów Playera (wieść niesie, że jest ich grubo ponad milion). Maciej Gozdowski wróżył szybki sukces Disneyowi, który jego zdaniem przebije w Polsce statystyki Netfliksa (wg danych OMDIA – ponad 2 mln sprzedanych nad Wisłą subskrypcji) w perspektywie ok. 2 lat.

Joanna Nowakowska, Maciej Gozdowski, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Maciej Gozdowski, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Szef Playera nie mniej niż samą rozmową podbił oczywiście nasze serca komplementami pod adresem VideoWars – bardzo nas takie słowa cieszą, bo przed każdą edycją poza ekscytacją zaliczamy pietra 😊

Na VideoWars wokół tematu addressable TV krążymy od lat. Już podczas pierwszej edycji rozpracowywali go, bazując na pierwszych amerykańskich doświadczeniach, przedstawiciele OMD. Podczas 3. edycji o addressable TV mówił GroupM, przewidując, że technologia ta może szybko pojawić się w Polsce. Wróciliśmy do tematu przy piątej edycji omawiając potencjał targetowanej telewizji, która nad Wisłą rodziła się powoli, ale… wreszcie się udało! Akuszerów addressable TV mieliśmy na scenie – Agnieszka Parfienowicz, digitalowa ekspertka Mindshare i GroupM oraz Łukasz Pytlewski, szef danych i technologii GroupM, przedstawili realia planowania oraz pierwsze efekty kampanii targetowanych w TV. W oczekiwaniu na regulacje prawne oraz udoskonalenie pomiaru Nielsena, który jest już blisko ujęcia tego tematu, addressable rozwija się na razie w postaci copy-splitting (podmiany różnych wersji reklam tego samego marketera), ale wiele wskazuje na to, że na 6. edycji VideoWars omówimy już zjawisko addressable w pełnowymiarowej postaci. GroupM: gratulacje i powodzenia!

Agnieszka Parfienowicz, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Łukasz Pytlewski, Agnieszka Parfienowicz, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Łukasz Pytlewski, Agnieszka Parfienowicz, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Po obiedzie bynajmniej nie zwolniliśmy tempa. Nie od dziś próbujemy porównać najważniejsze formy wideo – telewizji, YouTube, wideo na Facebooku i na TikToku. Jak wyceniać uwagę? Czego brakuje współczesnym badaniom, aby oddać najsilniejsze strony poszczególnych kanałów? Które z formatów wideo najlepiej budują marki, a które sprzedaż? Tym razem, zamiast narzucać punkt widzenia jednego mediowca lub badacza, oddaliśmy głos samym zainteresowanym. I można powiedzieć, że otworzyliśmy róg obfitości punktów widzenia. YouTube, reprezentowany był przez dobrze już znanych bywalcom VideoWars Iwonę Piwek oraz Michała Protasiuka. TikTok, wystawił na konferencyjny ring Jakuba Klimczyka. Sebastian Szmigielski po raz kolejny wszedł na deski VideoWars w barwach Facebooka. Nie wypada nam się opowiadać po żadnej ze stron (choć nas korci), ale ich punkty widzenia okazały się zgoła odmienne.

Iwona Piwek, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Iwona Piwek, Michał Protasiuk, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Wojciech Kowalczyk, Joanna Nowakowska, Jakub Klimczyk, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Sebastian Szmigielski, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Poza umiarkowaną zgodą, że SYNERGIA, a nie pojedyncze medium rządzi, spojrzenie np. na kwestię wyceny uwagi okazało się zróżnicowane. YouTube przypomniał nam o swoim znakomitym badaniu zrealizowanym w Polsce z Kantarem. TikTok przypomniał o wpływie kreacji na zdobywanie zainteresowania widzów zainteresowanych głównie pomijaniem komercyjnych przekazów.

fot. Ola Kossowska

Z pomiaru uwagi przeszliśmy do rynkowej waluty. Telemetryczny panel zasilili trzej szefowie badawczych instytutów: Agnieszka Gosiewska – Nielsen, Marcin Pery – Gemius, Mirosław Kalinowski – Krajowy Instytut Mediów. Po panelu o telemetrii autorzy serwisu ScreenLovers niestety nadal nie wiedzą jakie dokładnie działania Alternatywy Polska na rzecz KIM pochłoną osławione 23,3 mln zł. Ale wiemy, że Alternatywa wskoczy do czołówki rankingu firm badawczych pod względem obrotu w Polsce (vide – dane PTBRiO). Na szczęście nie tylko o Alteratywie rozmawialiśmy.

Mirosław Kalinowski, Joanna Nowakowska, Wojciech Kowalczyk, Marcin Pery, Agnieszka Gosiewska, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Mirosław Kalinowski, Joanna Nowakowska, Wojciech Kowalczyk, Marcin Pery, Agnieszka Gosiewska, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Mirosław Kalinowski, Joanna Nowakowska, Wojciech Kowalczyk, Marcin Pery, Agnieszka Gosiewska, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Marcin Pery, Agnieszka Gosiewska, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Konkurencja Nielsena z Gemiusem nabiera rumieńców. Nielsen jest gotowy z pomiarem programów w streamingu. Technologia PPM czeka na sygnał zainteresowania ze strony rynku. W tym samym czasie Gemius otwiera cross-mediowy AdEx. Ostatnie co można powiedzieć to, że w badaniach mamy marazm.

A po kawie i ciasteczkach (gdzie indziej mówią na to ‘networking’), weszliśmy w sztafetę pięciu wbijających w fotel prezentacji.

Magda Kolenkiewicz, szefowa agencji Starcom, w znakomicie przemyślanym wystąpieniu przypomniała nam o roli linearnej telewizji. A właściwie nie tyle przypomniała co narysowała ją na nowo w pączkującym w rozlicznych kierunkach świecie wideo. Niedoceniona czy przeinwestowana jest więc dziś ta „zwykła” TV? W pewnym sensie – jedno i drugie 😊

Magda Kolenkiewicz, fot. Piętka Mieszko/AKPA
fot. Piętka Mieszko/AKPA

Michał Buszko, ekspert Nielsena, naszkicował obraz dzisiejszego smart-widza. Kilkuset gości VideoWars jako pierwsi w Polsce zobaczyli dane z pomiaru Smart TV Nielsena. Mamy nadzieję, że niektórzy już aplikują je do mediowych strategii i próbują wraz z klientami wyprzedzić konkurencję.

Michał Buszko, fot. Piętka Mieszko/AKPA

W temacie smart TV pozostał Łukasz Bańkowski z Adform. I jeśli ktoś podchwycił insighty z prezentacji Michała Buszko, to od Łukasza dostał znakomite uzupełnienie. Na przykład – policzone reklamowe zasoby Smart TV w Polsce.

Łukasz Bańkowski, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Joanna Okła i Stanisław Grabowski, MediaCom w niebanalnej prezentacji przeszli przez tajniki planowania mediów w XXI wieku. Parę mitów i zabobonów padło, usłyszeliśmy też kilka przewrotnych tez. Brawa dla Asi i Stacha za konsekwentne budowanie bazy wiedzy o sztuce media planningu. Nie możemy się doczekać kolejnej odsłony ich znalezisk z mSymbiosis!

Joanna Okła, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Joanna Okła, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Stanisław Grabowski, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Wbrew utartym konferencyjnym schematom ostatnia prezentacja dnia też zgromadziła chmarę mediowców. Warto było czekać, bo nie co dzień z ust marketera możemy usłyszeć o tym, które wideo pomaga w e-sprzedaży. Beata Dąbrowska, która właśnie z eobuwie przenosi się do nowej firmy, zamknęła nasz screenloversowy maraton insightów.

Beata Dąbrowska, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Beata Dąbrowska, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Dodajmy tylko dla porządku, że mediowo-reklamowe foyer przesycone było duchem wyczekiwanej przez dwa i pół roku rozmowy. O jej atmosferę zadbali nasi super partnerzy.

Kubeczki smakowe pobudził AMC. Muzykę do rozmów zaserwował No Problemo Music. O scenerię dla wspólnego zdjęcia na scenie MTV Unplugged zadbał Paramount. A w przerwie pomiędzy rozmowami w cyfrowy świat zanurzył nas Polsat Media. Swoimi logotypami zaświecili zaś dumnie Active Family, YouTube i GoldenSubmarine.

Nawet nie wiecie, jak bardzo cenimy sobie wsparcie wszystkich wymienionych marek! Szczególnie że decyzję o współpracy ze ScreenLovers spora część z nich podejmowała jeszcze u progu pandemicznej zimy. Mamy nadzieję, że tak jak i nasi goście, którzy zostawili morze cudownych komplementów w ankiecie (ale i garść konstruktywnych uwag, za które nie mniej jesteśmy im wdzięczni!).
Imprezę uwieczniał nasz nieoceniony partner – AKPA, aparatem Mieszka Piętki. Swój obraz sytuacji dołożyła kobieta rozlicznych talentów, w tym fotograficznych – Aleksandra Kossowska: dziękujemy!
Żeby już tyle nie gadać, pozwólmy przemówić obrazkom, niech oddadzą klimat naszej ulubionej imprezy. Sporą część z nich odnajdziecie tu: AKPA.
A my zapraszamy na VideoWars by ScreenLovers za rok!

SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA
fot. Piętka Mieszko/AKPA
fot. Piętka Mieszko/AKPA
fot. Piętka Mieszko/AKPA
SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

2 komentarze

  1. Prezentacja Polsatu została celowo pominięta w komentarzu? Nie tylko ja nie zrozumiałem, o co chodziło autorom?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.