VideoWars by ScreenLovers – o wideo i telewizji w pięciogwiazdkowym stylu!

Po konferencji jeszcze huk roboty, więc parę dni musiała poczekać fotorelacja z epickiej VideoWars by ScreenLovers. We wtorek 15 listopada ScreenLovers ściągnął pod jeden dach (Teatru Sabat) najlepszych fachowców z rynku, a ci uporządkowali wiedzę, obalili mity i zdiagnozowali wyzwania, z jakimi mierzy się rynek multiscreen.  Ponad 200 słuchaczy, 30 prelegentów, 7 świetnych partnerów (MEC, OMD, Los Videos, A+E Networks, Filmbox, SW Research i Mediafarm) i ScreenLovers jako sprawca całego zamieszania! 

partnerzy

Wyzwania i bolączki multiscreen omawiali z różnych perspektyw  agencje, nadawcy, reklamodawcy, przedstawiciele rynku e-wideo, wysłannicy organizacji branżowych i audytor mediowy. Wszystkim podsunęliśmy tematy związane z aktualnymi problemami rynku, jak jednoźródłowy pomiar, potrzeba wspólnej waluty, rola VOD w budowaniu marki, działanie product placement, czy możliwości programmatic w TV. Na branżowych konferencjach dużo się ostatnio słyszy o wyimaginowanych problemach przyszłości, a ich organizatorzy tak bardzo chcą wyrwać uczestników ze „strefy komfortu”, że często opuszczają też strefę zdrowego rozsądku. Dlatego też na VideoWars staraliśmy się nie odlatywać, a raczej mówić o tym, co uwiera rynek tu i teraz.  

Dziękuję wszystkim, którzy uwierzyli w koncepcję „prawdopodobnie najlepszej konferencji o wideo i telewizji”.  Słowo „prawdopodobnie” zostawiamy tylko przez skromność 🙂

sl-132

Sala Teatru Sabat do samego końca była pełna. A to za sprawą programu i mocnych punktów zostawionych także na koniec. Uczestnicy, jak pokazała ankieta pokonferencyjna, docenili ten najważniejszy dla nas wymiar VideoWars. Krytyczne głosy (za twarde krzesła, za dużo kurczaka w menu i za mało przerw) też mocno bierzemy sobie do serca i obiecuję już dziś, że VideoWars II będzie na wygodniejszych fotelach, z wege-jedzeniem i większą liczbą okazji na (przepraszam za słowo): networking.

sl-017

ScreenLovers zaczął od prezentacji wyników badania wideo wśród media plannerów (o którym więcej jeszcze będzie za parę dni). Ale z grubsza chodziło o to, by sprawdzić, czy możliwości planowania doganiają już marzenia reklamodawców, którzy nie chcą dzielić świata na „digital” i tradycyjny. Wnioski raczej nie były krzepiące.

screenlovers

A zaraz po ScreenLovers na scenie pojawiła się Katarzyna Para z USP Zdrowie, a więc jednego z największych reklamodawców na rynku. Na foto – skrócona wersja odpowiedzi na pytanie „czy da się dziś zbudowac masowy brand bez udziału telewizji?”

sl-042

Rafał Szysz, szef firmy audytorskiej Stars podjął trudny i wymagający temat. Mówił o wojnie Google’a i Facebooka z telewizjami oraz jak poruszać się w gąszczu niespójnych danych raportowanych przez graczy z rynku wideo i firmy badawcze. Na konferencję przyjechał niemal prosto z wakacji, ale nie dostrzegliśmy śladu jet-lagu: prezentacja była naprawdę pobudzająca (do myślenia).

sl-049

Marcin Bogłowski z TVN Media rozstrzygał w jakim miejscu są dziś nadawcy i czy aby na pewno stoją po jasnej stronie mocy w obliczu cyfrowej rewolucji. Szef badań i rozwoju produktu TVN przedyskutował pięć modnych obecnie twierdzeń dotyczących digitalu i telewizji (jak np. gorsze ROI telewizji niż reklamy online lub porównywalną wielkość YT i Facebooka do kanałów telewizyjnych), by spuentować, że po jasnej stronie mocy stoi dziś zdrowy rozsądek. Niby banał, ale cyfrowi ortodoksi zdają się o nim często zapominać 🙂

marcin-boglowski

Karol Wyszyński z Los Videos w wystąpieniu  „Aaaaby zatrudnić Youtubera” przypominał, że Youtube to nie tylko filmiki dla gimbazy, rynek Youtuberów nie kończy się na pierwszej dziesiątce gwiazd, a reklamodawca nie wie lepiej niż vloger jak mówić do jego publiczności. Jak twierdzi szef Los Vidoes – marketerzy nie mają się też co obawiać przyznawania, że komercyjnie angażują się we współpracę z vlogerami. Szczerość procentuje.

sl-078

A czy mają przyszłość finansowane reklamą serwisy VOD? Pożegnanie Ipleksu, Vodeonu i Kinopleksu oraz wejście do Polski Netfliksa naturalnie skłaniają do takich pytań. Odpowiedzi szukał Arek Marszałek z Google Polska, który zastanawiał się nad perspektywami modelu reklamowego w czasach CPM na poziomie 20 zł.

arek-marszalek-google

Łukasz Pytlewski, dyrektor badań MEC i Maciej Kawka z działu strategii tej agencji wystąpili w dialogu na temat dalszych perspektyw wzrostu reklamy digital. Jeszcze kosztem mediów drukowanych czy już kosztem telewizji? 

sl-106

Łukasz wszedł w niemodną dziś na rynku agencji rolę obrońcy telewizji, tak więc – brawo za odwagę 🙂 

sl-098

A druga para agencyjna – Jakub Bierzyński i Marta Pichlak z OMD – odkrywała przed publicznością tajemnice programmatic i addressable TV. 

sl-109

Co się musi wydarzyć, by nowe możliwości planowania i zakupu zawitały do Polski i czy dla nadawców to musi oznaczać, że będzie taniej?  

sl-113

Po obiedzie – jeszcze raz ScreenLovers, tym razem z kilkoma danymi z badania opinii nt. audytorów mediowych wśród reklamodawców (premierowo) i domów mediowych (dla przypomnienia).

sl-136

… ale tylko po to, by osadzić w odpowiednim kontekście wystąpienie Jacka Olechowskiego z IAA, który rozwijał wątek trudnych relacji agencje-audytorzy. Nie bez związku z tematem, szef IAA zastanawiał się dlaczego w Polsce wzrost rynku reklamy nie jest mocno skorelowany z PKB.

sl-142

Czy potrzebujemy wspólnego pomiaru telewizji i VOD, a skoro wiadomo, że tak, to czy aby na pewno potrzebujemy także wspólnej waluty dla tych mediów? – na to pytanie szukał odpowiedzi Edward Korbel  z SW Research. Swoje odmienne nieco perspektywy prezentowali Tomasz Bruss z Mediafarm, Anna Jarzynka z MEC, Robert Plesko z OMD, Piotr Szeleszczuk z Adidasa, Marcin Winkler z Play i Marcin Boroszko z Media Impact Polska.

sl-148

panel-i

sl-164

A potem zrobiliśmy przerwę na lokowanie produktu. I dwie krótkie historie na temat content marketingu w wideo. Joanna Orfinger, która odpowiada za Lirene w firmie Dr Irena Eris, opowiadała o tym jak zgrabnie wpleść swoją markę w internetową produkcję. Wyniki Lirene, która zagrała w „Lustrze” na Onecie, dowodzą, że czasem warto wyjść poza baner i like-box.

sl-171

Z kolei w telewizji warto wyjść poza blok reklamowy i format 30-sekundowego spotu. A przynajmniej tak można sądzić po występieniu Szymona Jóźwiaka z Lotte Wedel, który przybliżył wyniki telewizyjnych produkcji z udziałem Wedla.

sl-186

Od lokowania przeskoczyliśmy do cord-cuttingu. I przyszłości płatnej telewizji w epoce DTT oraz VOD. Na pytania Martina Stysiaka z “Gazety Wyborczej” o perspektywy dla rozwoju płatnych kanałów odpowiadali Izabela Wiley z A+E Networks, Stanisław Janowski z Polsat Media, Andrzej Szpalerski z ZPR i Jacek Osadnik z Kino Polska.

sl-187

sl-201

sl-188

O tym, że nadawcy tematyczni produkują dziś lokalnie nie tylko na główną antenę i jak to działa na markę oraz wyniki oglądalności mówili z kolei Paweł Heba i Tomasz Wysocki z A+E. Na scenie pojawiły się rekwizyty.

sl-204

sl-212

Mimo godziny 17-oo i ponad 10 prezentacji poprzedzających, pełną salę miał przed sobą Michał Brański z WP, który odkrywał swoje przemyślenia na temat linearnego nadawania i sensu wprowadzania kanału do oferty naziemnej telewizji. Po wynikach go poznamy (WP1 lada dzień startuje), na razie widać, że projekt gruntownie przemyśleli jego digitalowi twórcy.

michal-branski

Przerw było mało, bo agenda napięta, ale zdążyli zamienić słowo Tadek Żórawski (dziś PHD) i Marek Jaszczur (niezmiennie U2 Media) – niegdysiejsi założyciele Stowarzyszenia Fanów Taniego GRP.

sl-014

Wyjdzie człowiek z Atmediów, ale Atmedia z człowieka nigdy – ekipa z Bonifraterskiej: 

sl-015

Przerwa na uśmiech:

sl-019

Między nami prelegentami:

sl-069

Sceny balkonowe:

balkon-view

Mediafarm vel ScreenLover, czyli Tomasz Bruss:

sl-168

I jeszcze trochę ScreenLovers: 

screenlovers1

I … do zobaczenia na VideoWars II! ScreenLovers obiecuje zadbać o to, co najważniejsze: sl-208

zdjęcia: Krzysztof Plebankiewicz

Joanna Nowakowska

Żyje z pisania, ale woli czytanie. Łącznie od ponad dekady śledzi rynek telewizyjny, a od jakiegoś czasu ma wrażenie, że rynek śledzi również ją :) Obowiązki naczelnej ScreenLoverki łączy z pracą w agencji mediowej, do której przeszła z Atmediów. Poprzednio - dziennikarka „Media & Marketing Polska”.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.