Soczi porwało widzów – co oglądała Europa?

Soczi - wyniki oglądalności

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie zostały zakończone, medale rozdane, kibice i dziennikarze rozjechali się do domów. Nadszedł czas podsumowań – podsumowań widowni oczywiście.

Sport porywa odbiorców, a sporty zimowe nie ograniczają się do hokeja i skoków narciarskich. Analiza widowni siedmiu (czy nawet ośmiu – patrz Belgia) krajów Europy pokazuje jak różnorodne bywają dyscypliny i gusta widzów.

Walka o medale do samego końca

Węgry – tylu widzów ile medali

Węgrzy nie zawojowali igrzysk. Żaden z ich szesnastu sportowców nawet nie otarł się o medal. Nie ma się więc co dziwić, że mistrzostwa nie zahipnotyzowały węgierskich widzów. Najbardziej popularne emisje przyciągały przed ekran zaledwie 5 proc. Węgrów, osiągając 15 proc. udziału w widowni, czyli mniej więcej poziom “Świata wg Kiepskich” w Polsce. Najchętniej oglądana była ceremonia otwarcia igrzysk, uwagę widzów przykuły także łyżwiarstwo figurowe, bobsleje i saneczkarstwo

Czechy – hokej tak, kobieta z wąsem nie

Czesi udowadniają, że nie zawsze najważniejsze są medale. Cztery z pięciu najchętniej oglądanych transmisji to pojedynki hokejowe. Zapewne poziom frustracji w narodzie naszych południowych sąsiadów wzrósł, bo Czesi osiągnęli zaledwie poziom ćwierćfinału. Najwięcej emocji i widzów wzbudził pojedynek z bratnią Słowacją, który oglądało 23 proc. Czechów, a co drugi włączony w tym czasie telewizor był nastrojony na mecz. Wielu widzów dopingowało też Martinę Sablikovą, która zdobyła złoto i srebro w łyżwiarstwie szybkim. Poza top 10 znalazła się natomiast druga złota medalistka – Eva Samkova. Być może snowboard nie jest w Czechach popularny… A być może kobieta która ma wąsy nie jest ulubienicą bądź co bądź w większości męskiej widowni.

Rosja – naród wrażliwy na piękno
W Rosji najlepiej oglądane były ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk. Zgromadziły one przed telewizorami 30 proc. Rosjan (uwaga: w Rosji badana jest tylko widownia miejska), a udział w oglądalności osiągnął spektakularny 69 proc. poziom. W dziesiątce najchętniej oglądanych transmisji znalazł się jedynie jeden mecz hokeja – za to jaki! Był to pojedynek z odwiecznym rywalem – Stanami Zjednoczonymi. Pozostałe siedem z dziesięciu transmisji o najlepszej widowni to popisy łyżwiarstwa figurowego. Nie dość, że piękny sport, to jeszcze przyniósł Rosjanom pięć medali, z czego trzy ze złota.

Belgia – dwa kraje
Belgia to dwa kraje nie tylko mentalnie, ale też badawczo. Osobne statystyki widowni publikowane są dla części północnej, osobne dla południowej. W części północnej udziały w oglądalności dochodziły do 50 proc., podczas gdy południowcy wykazali nikłe zainteresowanie sportem zimowym. Oglądalność nie dość, że średnio była trzykrotnie niższa to jeszcze poza ceremonią otwarcia żadna transmisja nie zgromadziła więcej niż 3 proc. Walonów.To co łączy Belgów to bobsleje. To co dzieli – łyżwiarstwo. Podczas gdy Flamandowie – bliżsi kulturowo Holendrom – oglądali łyżwiarstwo szybkie, Flamandowie – bracia Francuzów – cieszyli oko łyżwiarstwem figurowym.

Szwecja – to dla nich wymyślono zimowe igrzyska
Podczas gdy Węgrzy i Walonowie nie przejawiają większego zainteresowania sportami zimowymi, w Szwecji wraz z mistrzostwami nastaje sportowe szaleństwo. Największą popularnością cieszyły się biegi narciarskie skupiające uwagę nawet 80 proc. osób przed telewizorem, czyli ¼ Szwedów. Bank rozbiły dwa sporty – narciarstwo oraz hokej.

Holandia – Bródka piąty

Gdy Europejczycy fascynowali się różnorodnością sportów zimowych, Holendrzy włączali telewizor na czas zawodów w łyżwiarstwie szybkim. Na 10 najpopularniejszych transmisji łyżwiarstwo szybkie zajęło… 10 pierwszych. Udział w widowni nie spadał poniżej 75 proc., a widownia – poniżej 24 proc. Holendrów. Przegraną Koena Verweija ze Zbigniewem Bródką oglądało aż 27 proc. Holendrów (85 proc. udział w widowni) – była to piąta najpopularniejsza transmisja z Soczi.

Polska – Stoch Małyszem telewizji
Jak wypadamy na tle wybranych krajów Europy? Całkiem nieźle, choć można się tego było spodziewać po kraju gdzie “nie ma słońca przez niemal siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące”. Serca widzów jak zawsze skradły skoki narciarskie. 6 z 10 najlepszych transmisji to właśnie wyczyny fenomenalnego Kamila.

Soczi - najpopularniejsze dyscypliny
Soczi – najpopularniejsze dyscypliny – oglądalność 10 najpopularniejszych transmisji

 

Soczi - najpopularniejsze dyscypliny
Soczi – najpopularniejsze dyscypliny wg liczby widzów

Wojciech Kowalczyk

W mediach i reklamie od ponad dekady. Planował i kupował w Optimum Media OMD. Latami brokerzył w Atmediach. Współtworzył telewizję tematyczną w MTG/Viasat World. Obecnie w pracuje w Telewizji Polskiej w Biurze Reklamy. Na ScreenLovers przedstawia prywatne opinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.