Jesień w klimacie “nordic noir” – serialowe trendy z MIPCOM opisuje Ola Popławska

Tej jesieni (a właściwie i zimy) w serialach trzeba przygotować się na dawkę silnych emocji. Zdaniem Virgini Mouseler,  szefowej The Wit, na ekranach królować będą thrillery w klimacie „nordic noir”. Jak usłyszeliśmy “black is the new pink”. I chociaż przez ten mrok przedzierają się komedie oraz dokumenty, groza – póki co – sprzedaje się najlepiej, opisuje Aleksandra Popławska, head of branded content w LiquidThread, po wizycie na targach MIPCOM w Cannes. 

Pochmurne niebo, przenikliwy wiatr, śnieg na łąkach, gęste lasy, szare miasta, ciężka atmosfera i brutalni mordercy. Detektywi zdejmują przeciwsłoneczne okulary, zakładają puchowe kurtki i ciepłe buty. Witajcie na mrocznej i tajemniczej Północy – znanej już dobrze czytelnikom skandynawskich kryminałów. Morderstwa w tej scenerii wydają się jeszcze bardziej okrutne i przerażające. Na podstawie zwiastunów i krótkich opisów, miałam miejscami wrażenie, że skądś już to znam (“Siedem”? “Bezsenność”?), ale pewnie dzięki zdolnym scenarzystom, wiarygodnym aktorom i dobrym montażystom słupki oglądalności i tak będą piąć się w górę.

Według badań The Wit, thrillery i seriale kryminalne zajmą aż 22 proc. czasu wśród wszystkich emitowanych jesienią seriali (na podstawie danych od 80 nadawców z 14 rynków za wrzesień 2016). A że to gatunek bardzo emocjonujący i trzymający w napięciu, to na nasze – widzów – szczęście, zbrodnie uda się wyjaśnić w mniejszej niż zazwyczaj liczbie odcinków (ok. 8). Na drugim miejscu w jesiennych ramówkach – dla przeciwwagi – znalazły się seriale komediowe (jesienią 14 proc., warto zauważyć, że do września był to najpopularniejszy gatunek w 2016). 

Jakie najciekawsze nowe seriale zaprezentował The Wit na Mipcom 2016? Ja typuję następujące:

Midnight Sun

Francuski oficer policji jedzie do Kiruna, małej społeczności górniczej w odległej, północnej Szwecji, aby wyjaśnić brutalne morderstwo obywatela francuskiego (ginie przywiązany do śmigła helikoptera…). Z pomocą lokalnej detektyw, która dodatkowo jest członkiem Sami – tajemniczego rdzennego plemienia w Skandynawii, musi zmierzyć się z nowymi zabójstwami, bo pierwsze morderstwo okazuje się być wierzchołkiem góry lodowej. Za zabójstwami stoi tajny spisek, w którym uczestniczy wielu mieszkańców miasta. Bezwzględny zabójca jest zawsze o jeden krok do przodu i skutecznie realizuje swój makabryczny plan. 

midnight_sun

Monster

Kolejny seryjny morderca grasuje w odległym zakątku Norwegii. W pościg za nim rusza duet tworzony przez miejscową policjantkę (Hedde Gilbert) i doświadczonego detektywa (Joel Dreyer), ale z racji odmiennych osobowości i stosowanych metod, raczej trudno tu mówić o dobrej współpracy. Gdy na miejscu zbrodni odkrywają kolejne szkielety, z których większość ma po kilkaset lat, atmosfera robi się jeszcze bardziej groźna i przerażająca, a śledztwo wymyka się spod kontroli. Detektyw Joel podczas polowania na zabójcę przypadkowo strzela i zabija niewinną dziewczyną, Hedde z kolei stara się ukryć wyniszczającą go chorobę. Szukając zabójcy, muszą sami zmierzyć się ze swoją ciemną stroną i mocno starać się, aby samemu nie zmienić się w potwora. 

monster

Blake lake

Grupa przyjaciół postanawia na nowo otworzyć ośrodek narciarski, zamknięty 20 lat temu po przerażającej zbrodni (cała rodzina została uduszona). Na miejscu okazuje się, że tajemnicze i mroczne moce ciągle są obecne, a bohaterowie muszą zmierzyć się z serią dziwnych i przerażających wypadków. Kto z nich przeżyje?

black-lake

Mimo, że dominują krajobrazy skandynawskie, to mroczne historie dzieją także w innych częściach Europy

13 commandments

W Belgii pojawia się seryjny morderca, który sam siebie nazywa Mojżeszem i postawia przywrócić moralne wartości w społeczeństwie. W imię 10 przykazań zaczyna wymierzać sprawiedliwość. Przy każdej z ofiar wskazuje na złamane przez nią przykazanie. Pomimo okrucieństwa swoich zbrodni, zyskuje coraz większą popularność. 

13-commandments

Truth (La Verdade)

Młoda Hiszpanka znika w dziwnych okolicznościach i pojawia się prawie 10 lat później. Jej historia (oparta na faktach) jest pełna niejasności. Młody policjant – Equia – próbuje wyjaśnić zagadkę jej zniknięcia i niespodziewanego powrotu.

Aby mrok nas całkiem nie przytłoczył, widzowie mają szansę odreagować przy nowych serialach komediowych. The Wit zwrócił uwagę między innymi na rosyjską produkcję pt. „Olga”. Tytułowa bohaterka to samotna matka wychowująca dwójkę dorastających dzieci: zbuntowaną nastolatkę i syna burzliwie przechodzącego okres dojrzewania. Życie uatrakcyjnia jej ojciec alkoholik oraz siostra, która usilnie chce znaleźć bogatego męża. Wartą odnotowania propozycją może być też francuski „Cops on the block”, w którym zobaczymy przygody grupy policjantów – wyjątkowo mało doświadczonych, ale za to podchodzących z dużym (można powiedzieć nawet, że nadmiernym) entuzjazmem do zaprowadzenia porządku w mieście. Jak łatwo sobie wyobrazić, taka postawa zazwyczaj jeszcze bardziej komplikuje ich codzienną pracę. Wśród hiszpańskiej publiczności dużą popularnością cieszy się emitowana od wakacji „Paquita Salas” – opowieść o agencji gwiazd, która po spektakularnych sukcesach w latach 90-tych, obecnie musi zmierzyć się z odejściem swojej najlepszej aktorki i walczyć o zdobycie nowych talentów („Druga szansa” na wesoło?).

Niestety, wśród „perełek” wybranych przez The Wit zabrakło naszych rodzimych produkcji. W mrocznym klimacie mamy już nawet jakieś doświadzenie, dwa seriale HBO – “Wataha” i “Pakt” to projekty, których co najmniej nie musimy się wstydzić…

Aleksandra Popławska, head of branded content w LiquidThread 

ola-q

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.