Publikacje

2018-11-23

Do zobaczenia na VideoWars 4! Migawki z konferencji ScreenLovers

Ponad 400 gości, 32 mówców, 16 partnerów i niezmiennie 5 gwiazdek! Trzecia edycja konferencji ScreenLovers udała się naszym nieskromnym zdaniem nadzwyczajnie. Czy to znaczy, że nie zamierzamy podbić sobie poprzeczki przy organizacji VideoWars 4? W żadnym razie! 

Rynek multiscreen tradycyjnie oglądaliśmy z wielu perspektyw – agencji, nadawców, marketerów, badaczy, producentów, twórców, audytorów a w tym roku także regulatora i ekonomistki. Zderzenie ich wizji tworzy esencję VideoWars by ScreenLovers: konferencji, która odważnie opisuje biznes wideo, nie boi się dyskusji z branżowymi mitami i nie unika konfrontacji. Ale po kolei!

VideoWars otworzyła analiza ScreenLovers. Wiele pracy i czasu zajęło nam przygotowanie lekko demaskatorskiego przeglądu najgłośniejszych innowacji i technologii z rynku wideo. Rozpalały wyobraźnię nadawców, analityków i media plannerów, doczekały się rozlicznych bombastycznych prognoz, ale którym udało się wybić poza PR-owy szum? I realnie zmienić rynek? Pamiętając o prawie Amary, staraliśmy się ostrożnie puentować karierę technologii, które omawialiśmy. Pozostawiliśmy więc m.in. second scren, HBB TV i VR w gronie „przyczajonych” technologii, a nie PR-owych wydmuszek 🙂

Na konferencji ScreenLovers gościliśmy gwiazdę canneńskich scen – Virginię Mouseler, szefową The Wit. Virginia, która w kwietniu i październiku porywa wyobraźnię gości MIP, po raz pierwszy wystąpiła w Polsce i zabrała nas w szaloną podróż tropem gorących formatów programowych ze świata. Które z nich tworzą wdzięczny materiał dla twórców branded content? Japończycy, którzy przebierają aktorów za dawno zmarłych członków rodziny i organizują im spotkanie z bliskimi w „Resurrection makeover” pewnie  znaleźliby w swoim show jakieś miejsce dla marek 😉

Dzięki Małgosi Słychań i Łukaszowi Kołdysowi z Wavemaker pozostaliśmy w świecie treści, ale tym razem oglądaliśmy formaty z komercyjnej perspektywy. Specjaliści z agencji opowiadali historię współpracy z IKEA na gruncie branded content. A znawcy problematyki „lokowania” mieli się szansę przekonać jak (przepraszam za słowo) kontent potrafi pracować na rzecz marki oraz jak zastąpić ten termin w branżowym narzeczu.  

A jak sprzedać serial na chłonnym, ale i kapryśnym rynku TV? Pozostać wiernym sobie czy tuningować pomysł na miarę oczekiwań kanałów? O tym na przykładzie swojej produkcji (już w tzw. developmencie) opowiedzieli serialowi twórcy – Maciej Kubicki, producent i współwłaściciel Telemark oraz Marcin Kubawski, scenarzysta. Jak zwykle – w pięciogwiazdkowej formie.

A skoro wybuchła moda na ekonomię behawioralną, na VideoWars by ScreenLovers nie mogło zabraknąć również tej perspektywy. Oczywiście w odniesieniu do rynku multiscreen. Julia Kołodko przygotowała dla ScreenLovers krótki kurs tworzenia reklam wideo. W tle nie zabrakło Byrona Sharpa – guru (niektórych:) marketerów.

VideoWars eksploruje najgorętsze tematy z obszaru wideo, więc wątek SVOD naturalnie przewinął się co najmniej kilka razy. Najdłużej zagościł na scenie w rozmowie Vadima Makarenki. Wydawca Wyborcza.tech w oparciu o wyniki badania Wavemaker (Projekt Cyfrowizja IV) dyskutował m.in. kwestie cord-cuttingu, losów Netfliksa i Showmaksu, skłonności do płacenia za wideo. A komentowali szef HBO Polska Michał Kozicki, szef FOX Networks Group Maciej Bral oraz szef Playera – Maciej Gozdowski. Zanim zaczęli, poznaliśmy też znamienną (zdaniem ScreenLovers) treść ogłoszenia  z rynku nieruchomości – właściciel chwali się Netfliksem, a nic nie wspomina o kablówce…?

Ich biznesową perspektywę o wątek regulacyjny rozbudował Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, honorowego patrona konferencji VideoWars by ScreenLovers. Jak się okazuje, kwestie regulacyjne nie muszą być nudne, jeśli omówić je w namacalny i praktyczny dla wideożercy sposób.

Na VideoWars 3 zajrzeliśmy po raz pierwszy do segmentu video out of home. O losach cyfryzacji swojego rynku i audiowizualizacji w szczególności mówili Czarek Sochacki oraz Michał Maciuk z Move TV.

Wyraziste tezy o niedoinwestowaniu wideo online postawiła Iwona Piwek z Youtube. Wytknęła błędy w tworzeniu kreacji i budżety, które nie pozwalają VOD rozwinąć skrzydeł w budowaniu efektywności. W końcu to VideoWars, a nie jakieś pitu-pitu – jak sama słusznie zauważyła 🙂

Z tezami Iwony Piwek korespondowały słowa Anny Gruszki – szefowa digitalu w IPG nawiązała w prezentacji przygotowanej z Orange Polska do tez, jakie wybrzmiały na VideoWars rok wcześniej. Że wideo online słabo zdaje egzamin sprzedażowy. Ania, analizując rolę programatycznego wideo w kampanii, dowodziła zgoła odwrotnej tezy.

Nie wystraszyła się też mądrości z forów internetowych 🙂

O zmieniających się relacjach dostawców mediów z agencjami i reklamodawcami dyskutowali pod kierunkiem Anny Klimek (Stars) przedstawiciele agencji – Daria Sacha (GroupM/Wavemaker) i Iwona Jaśkiewicz-Kundera (Publicis Media), reklamodawca – Dariusz Maciołek (BGŻ BNP Paribas) oraz dostawca – Arkadiusz Marszałek (Google). Czy reklamodawcy usamodzielnią się zakupowo? Widać odwrót od koncentracji mediów? A Atmedia mają szanse reaktywować biznes na duopolizującym się rynku? To był centralne wątki tej wielostronnej dyskusji.

O wideo, których zazdrości konkurencji (ale podkreślmy, że chodzi tu o zdrową zawodową zazdrość) opowiedział z kolei Marek Gonsior, szef marketingu Agaty. Na jego liście pojawiły się m.in. projekty IKEA i John Lewis. Wprawdzie nie odgadł prawidłowo która ze stacji ma AMR równy liczbie jego followersów na Linked In (TVP Info, a nie, jak skromnie uznał, TVN Style), jego prezentacja poszła popisowo. Poza uznaniem dla talentów prezentacyjnych, gratulujemy dystansu! 🙂

Wątku wszechwładzy CPP nie sposób pominąć wśród tematów najważniejszej konferencji telewizyjnej. Najszerzej podniósł go Mariusz Kukwa. Przedstawiciel Dentsu zaprezentował inne miary sukcesu kampanii i podkreślił (oby nie tylko życzeniowo), że będą zyskiwać na znaczeniu w miarę ewolucji rynku multiscreen.

Czy ktoś jeszcze walczy o to, by nie określać kanałów tematycznych mianem „niszówek”? Czy któreś z polskich biur reklamy, wzorem Sky, myśli o addressable TV, które usprawniłoby sprzedaż zasobów dobrze sprofilowanych stacji? Czy ktoś jeszcze walczy o powiększenie panelu telemetrycznego, co pozwoliłoby małym stacjom dostarczać bardziej stabilne i wiarygodne dla reklamodawców dane oglądalności? Z takimi pytaniami zostawiła publiczność Maria Wajda, szefowa Atmediów. W jej wystąpieniu wątki biznesowe zdecydowanie przetkane były nostalgiczną nutą, ale i nadzieją na przyszłość.

A po Mai, na scenę wkroczyli marketingowcy. Krótki brief dla dostawców usług multiscreen przedstawili Monika Michael z Adidasa, Wioleta Nowak z Żabki oraz Łukasz Borak z Volvo.

Jeśli ktoś nie wiedział czegoś o addressable TV, ale wstydził się zapytać, to dobrze, jeśli na VideoWars uważnie słuchał przedstawicieli GroupM. Jarek Dejneka oraz Michał Buszko rozpracowali temat na czynniki pierwsze, a nawet pokusili się o stworzenie typologii rynków pod kątem stopnia rozwoju advanced TV. Zdecydowanie była to najlepsza prezentacja o addressable, jaką słyszeliśmy w Polsce.

I trochę luźniej (prawie) na koniec, bo o influencerach. Wojtek Kardyś z Good For You odsłonił ich grzeszki i podpowiedział marketerom jak weryfikować oferty vlogerów. W zasadzie zgodził się też z dosadnym komentarzem z forum WM, jaki zaprezentowaliśmy mu na start.

 

Last, but not least. Knud Brock z Upright Music o pozyskiwaniu muzyki do spotów reklamowych. Bo jak sobie wyobrazić wideo bez dźwięku?

Pięciogwiazdkowi mówcy i słuchacze: kłaniamy się Wam nisko i dziękujemy, że byliście z nami! Za fotki powyżej dziękujemy agencji AKPA (na konferencji towarzyszył nam fantastyczny Mieszko Piętka) oraz Krzysztofowi Plebankiewiczowi, fotografowi branżowych gwiazd i gwieździe branżowej fotografii 🙂

Za sponsorski, ale i intelektualny wkład w projekt po stokroć dziękujemy naszym partnerom: GroupM, White Paper Agency, Gemiusowi, Wavemaker, Move TV, AMC, Kino Polska, Upright Music.

Bardzo nisko kłaniamy się też respondentom naszego badania satysfakcji z udziału w konferencji. Dzięki Wam wiemy, że możemy nadal reklamować się hasłem „pięciogwiazdkowa”, ale dostaliśmy też wskazówki co udoskonalić w edycji na 2019! Stay tuned 🙂

 

 

 

Joanna Nowakowska

Żyje z pisania, ale woli czytanie. Łącznie od ponad dekady śledzi rynek telewizyjny, a od jakiegoś czasu ma wrażenie, że rynek śledzi również ją :) Obowiązki naczelnej ScreenLoverki łączy z pracą w agencji mediowej, do której przeszła z Atmediów. Poprzednio (i jak dotąd najdłużej) - dziennikarka „Media & Marketing Polska”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Najnowsze komentarze
  • Fajnie że zostało to opisane
  • Smart Communications
  • gdybyście jeszcze nauczyli się używać polskich słów zamiast tych językowych potworków...
  • Widać, że artykuł, jak i cały blog jest napisany przez mediowców. Mediowiec to taki człowiek, który od lat kupuje media dla branży reklamowej, któremu wydaje się, że wie coś więcej o samym marketingu. Siedząc w tej wąskiej branży, jednakowoż zarządzając największymi budżetami w niej samej, opanował ów mediowiec do perfekcji sztukę pierdolenia farmazonów z pozycji ex katedra. Więkoszść tych nominacji do reklamowych bzdur roku to nic innego, jak zazdrość wobec tych budżetów, których klienci nie zechcieli wydać na reklamy, a wydali na inne działania promocyjne. Reklamy, których chyba już nikt nie ogląd, ponieważ albo nie ma telewizora, albo ma adblocka, albo ma w głęboki poważaniu wszystkie korporacyjne media, w których ów reklamy mają szansę się ukazać. Nasi mediowcy wykorzystując swoją zawodową pozycję, zasłaniając się kantarami, tgiami, adreportami i innymi zabawkami mediowca, opowiadają te wszystkie bzdury, tylko po to, by odwrócić uwagę, przeciętnie zorientowanego marketera od zmian postaw konsumpcyjnych, zmian w systemach wartości całych pokoleń, które zasadniczo kształtują współczesne strategie komunikacyjne. A wszystko po to, abyś kupił frejarze koleje reklamy, przypadkiem nie zastanawiał się nad budżetami, które mógłbyś przeznaczyć na brand purpose, czy transformację digital. Ci biedni, często nieświadomi bzdur, które sami opowiadają, powinni nominować się do największej bzdury roku. Nie ma większej bzdury w działaniach promocyjnych marki, jak wydać budżet na reklamy. Jest taki dowcip o mediowcach, - wiecie kiedy miediowiec kłamie? - kiedy otwiera usta!
  • Nic dziwnego, że usługa ta jest tak popularna. Kupiłem telewizor UHD 4K, który miał służyć głównie do gier, a większość czasu spędzam oglądając na nim seriale. Najlepsze jest w tym wszystkim to, że obsługa usługi jest prosta, a mnogość serwisów ogromna.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /scn_lvrs/wp-content/themes/responsive_new/footer.php on line 1
X