Do zobaczenia na VideoWars by ScreenLovers 3!

15 listopada to ulubiona data w kalendarzu ScreenLovers. Już po raz drugi skrzyknęliśmy pięciogwiazdkowych fachowców z rynku multiscreen, z którymi znów staraliśmy się wyjść poza ograny format branżowych konferencji. 
Druga edycja VideoWars by ScreenLovers przyciągnęła 30 mówców, 10 partnerów, ponad 250 słuchaczy i sądząc po opiniach tych ostatnich, podobała się im niemniej niż nieskromnym organizatorom. 
Niech kilka migawek z VideoWars 2 da poczuć intelektualny klimat tej imprezy 🙂 
akpa20171115_videowars_mp_3871
fot. AKPA
Zaczęliśmy od seriali, bo w ich cudownym rozmnożeniu dobrze odbijają się rynkowe trendy. W telewizji i serwisach VOD ten gatunek wciąż kwitnie i od co najmniej 3 lat słychać pytanie “kiedy ta bańka pęknie?”.  W USA powstanie w tym roku 500 nowych (!) seriali, a Polska ze swoimi kilkunastoma nowymi produkcjami rocznie plasuje się mniej więcej na poziomie Szwecji – mniejszej, ale eksportującej znacznie więcej formatów. Wokół seriali wciąż ogrzewają się reklamodawcy, ale nowi gracze na scenie serialowej (Netflix, Hulu, Amazon) zamykają im dostęp do swoich produkcji stawiając na mniej kapryśne źródła wpływów, czyli pieniądze subskrybentów. W Polsce widzów regularnie płacących za wideo nie ma wielu, a najwięcej wśród… piratów. O tym mówiliśmy my – ScreenLovers.  
SL002
fot. Krzysztof Plebankiewicz
screenlovers seriale AKPA
fot. AKPA
A po nas – o tym co kupują widzowie największych seriali emitowanych w Polsce opowiedzieli Łukasz Pytlewski, szef badań MEC i Bartek Osińśki, business development manager w GfK Polonia. Nie mniej ciekawe niż wyniki ich analizy jest jej źródło, czyli pionierski w Polsce projekt łączący dane zakupowe (GfK) z telemetrycznymi (Nielsen).  
Serca publiczności (co pokazały wyniki pokonferencyjnej ankiety) skradł Marcin Kubawski – scenarzysta, współtwórca “Paktu”. Już wiemy czemu hasło “serial premium” otwiera drzwi, mamy też nadzieję, że piraci znad Wisły nie zniechęcą HBO do inwestycji i Marcin będzie wkrótce pisał odcinki “Paktu 3”. Bo na VideoWars 3 spotkacie go na pewno (o ile da się zaprosić). 
Marcin Kubawski
Anika Cymbała z Publicis Media podjęła się trudnego tematu: jak na efekty dla marki pracują różne typy kontentu. Po jej prezentacji wiemy, że wybór seriali jako motywu przewodniego pierwszego bloku, nie był od rzeczy.   
Anika Cymbała AKPA
Anika Cymbała Publicis AKPA
Edward Korbel z SW Research prześwietlał segment odcięty od komunikacji reklamowej w dwóch najwiekszych mediach. 70 proc. polskich konsumentów bez telewizorów ma zainstalowany adblock. Profil tej grupy, jak pokazało badanie SW zrobione we współpracy ze ScreenLovers, skłania do poszukiwań sposobów dotarcia z reklamą poza telewizją i digitalem.  
Edward Korbel SW Research
Czy spieszą się kochać high quality content, a zmiany na rynku mediów grożą odcięciem ich od najcenniejszych lokalizacji dla reklam? O tym dyskutowali marketerzy w panelu prowadzonym przez Tomasza Brussa. Dorota Kotowska z Mondelez, Piotr Szeleszczuk z Adidasa, Katarzyna Para z USP i Michał Szaniecki z Volkswagena udowodnili podczas VideoWars, że panel na konferencji branżowej nie musi być drętwą wymianą wyuczonych formułek. Kto z nich obawia sie monopolu Google’a i Facebooka? A kto uważa, że za 5 lat wcale nie muszą być oni głównymi rozgrywającymi na rynku reklamy? Wiedzą to słuchacze tej arcyciekawej rozmowy. 
 SL061
panel Akpa
SL064
SL059
Michal Kot z MEC, czyli drugi bohater “Kwadransa z ekonometrykiem” odpowiadał na odwieczne pytanie czy długość ma znaczenie. Kot objaśnił jak spisuje się pre-roll puszczany przed krótkimi materiałami wideo, a jak spot przed długim kontentem, przypomniał też o synergii tv i digital potwierdzonej w niejednym jego projekcie. 
Michał Kot AKPA
Tajemnice set-top-boksów odkrywał z kolei Maxim Ryabinko. Czy dane od operatorów zastąpią kiedyś panele telemetryczne? Czy raczej tak jak dziś będą uzupełniać ich możliwości np. o “dobadanie” stacji o małych zasięgach?
Manager z Nielsena przyszłość widzi w integracji różnych źródeł danych, także tych pochodzących ze Smart TV (telewizorów podłączonych do internetu), z zachowaniem centralnej roli panelu.  
SL089
 Maxim Ryabinko Nielsen
A co słychać za murami ‘walled gardens’? Arek Marszałek z Google i Sebastian Szmigielski z Facebooka przyjęli nasze zaproszenie do dyskusji z audytorem – Rafałem Szyszem. Szef Stars przedstawiał im pytania przekazane nam przez różnych graczy (m.in. MEC, Netscore, Publicis Media czy IPG) i drążył trudne lub po prostu ciekawe tematy. Uczestnikom i prowadzącemu chwała za uniknięcie korporacyjnej atmosfery tej rozmowy. Marzy nam się ją powtórzyć, pogłębić i wydłużyć. 
google fb panel AKPA
google facebook akpa
A czy e-wideo sprzedaje? Co najmniej niepokojącej (z punktu widzenia biur reklamy oferujących ten produkt) odpowiedzi udzieliła Agnieszka Flis z Virgin Mobile. 
Agnieszka Flis AKPA
Genezie niepowodzeń MUX-8 przyjrzał się Andrzej Szpalerski z IDMnet. Czy patową sytuację odmieni TVP? 
Andrzej Szpalerski IDMnet
A potem polecieliśmy ekspresem przez płatny kontent. Czterech śmiałkow miało po 5 minut na zmierzenie się z gorącymi rynkowymi pytaniami. 
Czy sprzedaż a’la carte to przyszły model płatnych operatorów? Rozstrzygał (raczej przecząc) Maciej Walczybok z Viacom. 
Maciej Walczybok
Czy Showmax i Netflix to pogromcy kablówek? Ustaliła Karina Rompa z Play. 
Karina Rompa Play
Segment naziemnej TV jest już przesycony? Nad tym zastanawiał się Jacek Osadnik z Kino Polska twierdząc, że problemów MUX-8 szukać należy raczej gdzie indziej. 
SL128
I wreszcie – jakie znaczenie dla reklamodawców może mieć cord-cutting? – wyjaśniał Rafał Janek z IPG Mediabrands. 
Rafał Janek IPG
A zaraz po nich Wojtek Walczak z Melting Pot opowiadał o like-brandach (nie mylić z love-brandami, o których mówi się najczęściej w kategoriach życzeniowych). Dzięki Melting Pot wiemy już dlaczego marki z kategorii media/rozrywka o wiele szybciej budują świadomość (a propos – Netflix w Polsce kojarzy już ponad 60 proc. internautów) i czego mogą się od nich uczyć brandy z mniej angażujących kategorii. 
Wojtek Walczak Melting Pot
A potem znów ScreenLovers z drugą edycją badania audytorów mediowych. O nim więcej wkrótce, więc tylko pamiątkowe foto. 
SL004
Do czego zaś w budowaniu marki potrzebne są telewizja i VOD? Podstawowe ich role przypomniał Marek Gonsior z Agaty, który pozycję swojego masowego brandu wzmacnia przede wszystkim telewizją. 
Marek Gonsior Agata (2)
Na czym zaś w przypadku TV i VOD reklamodawcy szczególnie zależy? O trendach, które chciałby wykorzystać w kampaniach wideo i swoich oczekiwaniach wobec agencji opowiadał Darek Maciołek z Avivy. 
Dariusz Maciołek Aviva
VideoWars 2 zwieńczyła arcyciekawa prezentacja o adfraud Tomasza Piątkowskiego (Meetrics). Wiedzieliście np., że adfraud nie jest nielegalny? My też nie. Szef polskiego Meetrics zdradził też kilka sposobów jak sobie z “praniem odsłon” i botami radzić. 
Tomasz Piątkowski Meetrics
Taaak, sporo tego było, ale pokusa, by usłyszeć i dowiedzieć się jak najwięcej, zawsze zwycieża u nas z robieniem ośmiu przerw na ‘networking’ (może dlatego, że screenloverka prowadząca ma alergię na to słowo)….  Na szczęście nadarzyła się jednak okazja złapać w kadr paru gości w kuluarach:  
 SL208 SL209
akpa20171115_videowars_mp_3744 (1)akpa20171115_videowars_mp_3989SL210 SL212 SL218 SL220 screenlovers223 SL224 screenlovers27 SL228 screenlovers229 screenlovers230 screenlovers231 screenlovers38 screenlovers43 screenlovers245 screenlovers46 screenlovers252 screenlovers254 screenlovers255 screenlovers 259 screenlovers tomasz bruss
 akpa20171115_videowars_mp_3736 (1) akpa20171115_videowars_mp_3870 (1) akpa20171115_videowars_mp_3871 akpa20171115_videowars_mp_3875 akpa20171115_videowars_mp_3882 akpa20171115_videowars_mp_3955
I tyle tytułem wspomnień. Do zobaczenia na VideoWars by ScreenLovers 3! 
zdjęcia: AKPA (Mieszko Piętka) i Krzysztof Plebankiewicz

Joanna Nowakowska

Żyje z pisania, ale woli czytanie. Łącznie od ponad dekady śledzi rynek telewizyjny, a od jakiegoś czasu ma wrażenie, że rynek śledzi również ją :) Obowiązki naczelnej ScreenLoverki łączy z pracą w agencji mediowej, do której przeszła z Atmediów. Poprzednio - dziennikarka „Media & Marketing Polska”.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.