Po konferencji jeszcze huk roboty, więc parę dni musiała poczekać fotorelacja z epickiej VideoWars by ScreenLovers. We wtorek 15 listopada ScreenLovers ściągnął pod jeden dach (Teatru Sabat) najlepszych fachowców z rynku, a ci uporządkowali wiedzę, obalili mity i zdiagnozowali wyzwania, z jakimi mierzy się rynek multiscreen. Ponad 200 słuchaczy, 30 prelegentów, 7 świetnych partnerów (MEC, OMD, Los Videos, A+E Networks, Filmbox, SW Research i Mediafarm) i ScreenLovers jako sprawca całego zamieszania!
Wyzwania i bolączki multiscreen omawiali z różnych perspektyw agencje, nadawcy, reklamodawcy, przedstawiciele rynku e-wideo, wysłannicy organizacji branżowych i audytor mediowy. Wszystkim podsunęliśmy tematy związane z aktualnymi problemami rynku, jak jednoźródłowy pomiar, potrzeba wspólnej waluty, rola VOD w budowaniu marki, działanie product placement, czy możliwości programmatic w TV. Na branżowych konferencjach dużo się ostatnio słyszy o wyimaginowanych problemach przyszłości, a ich organizatorzy tak bardzo chcą wyrwać uczestników ze „strefy komfortu”, że często opuszczają też strefę zdrowego rozsądku. Dlatego też na VideoWars staraliśmy się nie odlatywać, a raczej mówić o tym, co uwiera rynek tu i teraz.
Dziękuję wszystkim, którzy uwierzyli w koncepcję „prawdopodobnie najlepszej konferencji o wideo i telewizji”. Słowo „prawdopodobnie” zostawiamy tylko przez skromność 🙂
Sala Teatru Sabat do samego końca była pełna. A to za sprawą programu i mocnych punktów zostawionych także na koniec. Uczestnicy, jak pokazała ankieta pokonferencyjna, docenili ten najważniejszy dla nas wymiar VideoWars. Krytyczne głosy (za twarde krzesła, za dużo kurczaka w menu i za mało przerw) też mocno bierzemy sobie do serca i obiecuję już dziś, że VideoWars II będzie na wygodniejszych fotelach, z wege-jedzeniem i większą liczbą okazji na (przepraszam za słowo): networking.
ScreenLovers zaczął od prezentacji wyników badania wideo wśród media plannerów (o którym więcej jeszcze będzie za parę dni). Ale z grubsza chodziło o to, by sprawdzić, czy możliwości planowania doganiają już marzenia reklamodawców, którzy nie chcą dzielić świata na „digital” i tradycyjny. Wnioski raczej nie były krzepiące.
A zaraz po ScreenLovers na scenie pojawiła się Katarzyna Para z USP Zdrowie, a więc jednego z największych reklamodawców na rynku. Na foto – skrócona wersja odpowiedzi na pytanie „czy da się dziś zbudowac masowy brand bez udziału telewizji?”
Rafał Szysz, szef firmy audytorskiej Stars podjął trudny i wymagający temat. Mówił o wojnie Google’a i Facebooka z telewizjami oraz jak poruszać się w gąszczu niespójnych danych raportowanych przez graczy z rynku wideo i firmy badawcze. Na konferencję przyjechał niemal prosto z wakacji, ale nie dostrzegliśmy śladu jet-lagu: prezentacja była naprawdę pobudzająca (do myślenia).
Marcin Bogłowski z TVN Media rozstrzygał w jakim miejscu są dziś nadawcy i czy aby na pewno stoją po jasnej stronie mocy w obliczu cyfrowej rewolucji. Szef badań i rozwoju produktu TVN przedyskutował pięć modnych obecnie twierdzeń dotyczących digitalu i telewizji (jak np. gorsze ROI telewizji niż reklamy online lub porównywalną wielkość YT i Facebooka do kanałów telewizyjnych), by spuentować, że po jasnej stronie mocy stoi dziś zdrowy rozsądek. Niby banał, ale cyfrowi ortodoksi zdają się o nim często zapominać 🙂
Karol Wyszyński z Los Videos w wystąpieniu „Aaaaby zatrudnić Youtubera” przypominał, że Youtube to nie tylko filmiki dla gimbazy, rynek Youtuberów nie kończy się na pierwszej dziesiątce gwiazd, a reklamodawca nie wie lepiej niż vloger jak mówić do jego publiczności. Jak twierdzi szef Los Vidoes – marketerzy nie mają się też co obawiać przyznawania, że komercyjnie angażują się we współpracę z vlogerami. Szczerość procentuje.
A czy mają przyszłość finansowane reklamą serwisy VOD? Pożegnanie Ipleksu, Vodeonu i Kinopleksu oraz wejście do Polski Netfliksa naturalnie skłaniają do takich pytań. Odpowiedzi szukał Arek Marszałek z Google Polska, który zastanawiał się nad perspektywami modelu reklamowego w czasach CPM na poziomie 20 zł.
Łukasz Pytlewski, dyrektor badań MEC i Maciej Kawka z działu strategii tej agencji wystąpili w dialogu na temat dalszych perspektyw wzrostu reklamy digital. Jeszcze kosztem mediów drukowanych czy już kosztem telewizji?
Łukasz wszedł w niemodną dziś na rynku agencji rolę obrońcy telewizji, tak więc – brawo za odwagę 🙂
A druga para agencyjna – Jakub Bierzyński i Marta Pichlak z OMD – odkrywała przed publicznością tajemnice programmatic i addressable TV.
Co się musi wydarzyć, by nowe możliwości planowania i zakupu zawitały do Polski i czy dla nadawców to musi oznaczać, że będzie taniej?
Po obiedzie – jeszcze raz ScreenLovers, tym razem z kilkoma danymi z badania opinii nt. audytorów mediowych wśród reklamodawców (premierowo) i domów mediowych (dla przypomnienia).
… ale tylko po to, by osadzić w odpowiednim kontekście wystąpienie Jacka Olechowskiego z IAA, który rozwijał wątek trudnych relacji agencje-audytorzy. Nie bez związku z tematem, szef IAA zastanawiał się dlaczego w Polsce wzrost rynku reklamy nie jest mocno skorelowany z PKB.
Czy potrzebujemy wspólnego pomiaru telewizji i VOD, a skoro wiadomo, że tak, to czy aby na pewno potrzebujemy także wspólnej waluty dla tych mediów? – na to pytanie szukał odpowiedzi Edward Korbel z SW Research. Swoje odmienne nieco perspektywy prezentowali Tomasz Bruss z Mediafarm, Anna Jarzynka z MEC, Robert Plesko z OMD, Piotr Szeleszczuk z Adidasa, Marcin Winkler z Play i Marcin Boroszko z Media Impact Polska.
A potem zrobiliśmy przerwę na lokowanie produktu. I dwie krótkie historie na temat content marketingu w wideo. Joanna Orfinger, która odpowiada za Lirene w firmie Dr Irena Eris, opowiadała o tym jak zgrabnie wpleść swoją markę w internetową produkcję. Wyniki Lirene, która zagrała w „Lustrze” na Onecie, dowodzą, że czasem warto wyjść poza baner i like-box.
Z kolei w telewizji warto wyjść poza blok reklamowy i format 30-sekundowego spotu. A przynajmniej tak można sądzić po występieniu Szymona Jóźwiaka z Lotte Wedel, który przybliżył wyniki telewizyjnych produkcji z udziałem Wedla.
Od lokowania przeskoczyliśmy do cord-cuttingu. I przyszłości płatnej telewizji w epoce DTT oraz VOD. Na pytania Martina Stysiaka z “Gazety Wyborczej” o perspektywy dla rozwoju płatnych kanałów odpowiadali Izabela Wiley z A+E Networks, Stanisław Janowski z Polsat Media, Andrzej Szpalerski z ZPR i Jacek Osadnik z Kino Polska.
O tym, że nadawcy tematyczni produkują dziś lokalnie nie tylko na główną antenę i jak to działa na markę oraz wyniki oglądalności mówili z kolei Paweł Heba i Tomasz Wysocki z A+E. Na scenie pojawiły się rekwizyty.
Mimo godziny 17-oo i ponad 10 prezentacji poprzedzających, pełną salę miał przed sobą Michał Brański z WP, który odkrywał swoje przemyślenia na temat linearnego nadawania i sensu wprowadzania kanału do oferty naziemnej telewizji. Po wynikach go poznamy (WP1 lada dzień startuje), na razie widać, że projekt gruntownie przemyśleli jego digitalowi twórcy.
Przerw było mało, bo agenda napięta, ale zdążyli zamienić słowo Tadek Żórawski (dziś PHD) i Marek Jaszczur (niezmiennie U2 Media) – niegdysiejsi założyciele Stowarzyszenia Fanów Taniego GRP.
Wyjdzie człowiek z Atmediów, ale Atmedia z człowieka nigdy – ekipa z Bonifraterskiej:
Przerwa na uśmiech:
Między nami prelegentami:
Sceny balkonowe:
Mediafarm vel ScreenLover, czyli Tomasz Bruss:
I jeszcze trochę ScreenLovers:
I … do zobaczenia na VideoWars II! ScreenLovers obiecuje zadbać o to, co najważniejsze:
zdjęcia: Krzysztof Plebankiewicz
2 komentarze