VideoWars by ScreenLovers 4: dziękujemy i zapraszamy za rok!

Nasze #FAKTY #DANE i #KONKRETY ściągnęły w tym roku #TŁUMY. Przed Kinem Wisła kolejka ustawiła się jak przystało na gorącą premierę i sądząc po wynikach ankiety pokonferencyjnej – było na co czekać. W 2019 roku pobiliśmy nasz kolejny rekord, a magiczna 500 (słownie – pięćsetka) gości to zobowiązanie, które wręcz onieśmiela. Szykujcie się na jeszcze bardziej kaloryczne programowo VideoWars by ScreenLovers 5! A najpierw zobaczcie jak było w Kinie Wisła podczas czwartej edycji konferencji?

Tradycyjnie zaczęliśmy my, ScreenLovers. Ranking zjawisk, które przynajmniej trochę wpłyną na rynek wideo w 2020 roku, doczekał się bardzo miłych recenzji, więc upewniliśmy się, że faktycznie warto mówić o tym co „tu i teraz” lub góra „za chwilę”. Ekspertów od nieodgadnionej przyszłości mamy na konferencjach branżowych aż za wielu ?

A po nas, o tym jak błysnąć programowo w epoce boomu i nadpodażu, opowiedział i pokazał David Ciaramella z K7 Media. Przedstawiciel agencji tropiącej i badającej trendy programowe ze świata, pokazał przykłady wschodzących międzynarodowych formatów. Zwrócił uwagę m.in. na wspomniany w naszym przeglądzie trend międzypokoleniowego oglądania. W próbie ściągania przed telewizory i wnucząt, i babć, telewizje łączą ich światy w kolejnych produkcjach („Lodgers” czy „Generation Dating”).

W świecie treści wideo zostaliśmy jeszcze na chwilę w towarzystwie Dariusza Jabłońskiego, szefa Apple Film Production. Twórca serialu „Zasada Przyjemności”, który rozstrzygał o potencjale eksportowym polskich produkcji, nie miał wątpliwości. Po m.in. Izraelu, Skandynawii i Turcji, które wybiły się na światowych salonach, pora na CEE! Oby się nie mylił ?

Najobfitszą w dane historię opowiedział zaś Guy Bisson, współzałożyciel i szef badań Ampere Analysis, wyspecjalizowanej w wideo agencji badawczej. Exodus managerów z płatnej TV, widmo wojen streamingowych, widoki na inwestycje programowe serwisów SVOD w Polsce – każda z tych kwestii znalazła odbicie w statystykach i prognozach, jakie pokazał publiczności ScreenLovers ten wytrawny analityk rynku.

A jak świat wideo widzą główni konkurenci o budżety reklamowe z tej kategorii? Na VideoWars 4 zderzyliśmy „cywilizacje” uosabiane przez Facebook, YouTube i telewizję (TVN). Każdy z graczy rozwiązywał przed publicznością te same zadania od ScreenLovers. Dostarczając odmienne – jak się można domyślić – odpowiedzi np. na pytanie o efektywność krótkiego wideo.

Na pierwszy ogień: Piotr Marzec z Youtube:

Za nim – Sebastian Szmigielski z Facebooka.

I wreszcie – Marcin Bogłowski z TVN:

Show Polsat Media i Santander Bank Polska, którzy na warsztat wzięli współpracę przy ogromnym projekcie specjalnym (UEFA Champions League), objawił duże talenty prezenterskie Łukasza Urbańskiego i Katarzyny Meissner. I sporo mówił nie tylko o biznesowej, ale też ludzkiej stronie realizacji takich akcji.

Łukasz Urbański nie zląkł się też naszego pytania o cenę pierwszych wydań Paszportu Polsatu (te białe kruki chodzą dziś na Allegro…).

A że duety dobrze się sprawdzają na scenie ScreenLovers, to zaraz wskoczył kolejny. Szymon Lipiński z Wavemaker i Bartek Binczewski z IKEA roztrzaskali 4 mity związane z efektywnością reklamy wideo. Od śmierci telewizji, przez absolutną śmierć telewizji wśród młodych, po bezsens przenoszenia kopii z telewizji do digital. Wszystko – na #faktach #danych i #konkretach, z podwórka IKEA i Wavemaker.

Od IKEA dowiedzieliśmy się też, na jakiej kanapie z ich kolekcji, uprawia się binge-watching.

A potem znów ScreenLovers – tym razem  z badaniem o rynku pracy w mediach i reklamie. IAB Polska, partner branżowej części badania oraz SW Research, partner części ogólnej, pomogły nam rozprawić się na scenie m.in. z owocowymi środami ? O tym badaniu wkrótce więcej!

Nasz wstęp dał pretekst do rozmowy Super Szefów – od lat marzyło się nam na scenie z liderami branży, którzy wykazali się w swojej pracy nie tylko skutecznością, ale stworzyli ikoniczne wizerunki przywódców. Anna Lubowska, wieloletnia regionalna prezeska MEC (Wavemaker), Jakub Benke, wieloletni szef Starcomu, Krzysztof Świergiel, szef Eleven Sports i Michał Sobolewski, do niedawna CMO Play, doskonale wpisywali się w te założenia ? Porozmawiała zaś z nimi wieloletnia headhunterka rynku – Marta Wiechowska (Mediasearch).

W badaniach wideo wrze. Na VideoWars 4 nie mogło więc zabraknąć chociaż krótkiej dyskusji o pomiarze. Idziemy w kierunku single source? Czym dziś telewizję mierzyć? Czy archaiczna demografia nie spowalnia rozwoju TV względem digital, daleko bardziej rozwiniętego w sferze targetowania? O tym mówili Elżbieta Gorajewska z Nielsena, Marta Sułkiewicz z Gemiusa, Andrzej Garapich reprezentujący Telemetrię Polska oraz Łukasz Pytlewski, szef badań Wavemaker.

Czym jest addressable TV – uznaliśmy, że już w Polsce z grubsza wiadomo (m.in. dzięki poprzednim edycjom VideoWars i naszym publikacjom w ScreenLovers). Ale jak się “robi” telewizję targetowaną i czy jedyną drogą są dekodery płatnej TV oraz konieczność dzielenia przychodów z kablówkami? Doświadczeniami niemieckiego rynku, który poszedł w kierunku HBB TV, w swojej ekstremalnie praktycznej prezentacji, podzielił się Sebastian Busse ze SmartClip (RTL).

Historię Symulakry, rzeźby tworzonej przez przechodniów, opowiedzieli zaś Damian Rezner ze Screen Network i Jakub Koźniewski z Pan Generator. Świat OOH zdecydowanie zmienia oblicze za sprawą technologii…

Jak zmiany na rynku TV i wideo komentują topowi marketerzy? Przekonaliśmy się podczas rozmowy Doroty Kotowskiej (Mondelez), Doroty Haller (Huawei), Macieja Sipa (BMW) i Szymona Jóźwiaka (Philips). Sporo trzeźwiących tez i zdroworozsądkowych konstatacji wyciągnął od swych panelistów Marek Gonsior – doradca marketingowy, który jeszcze rok temu na VideoWars występował również jako marketer ?

Czy scripted-docu to tylko gulity pleasure lub programy oglądane dla beki? Tania zapchajdziura ramówek o znikomym marketingowym potencjale? Niekoniecznie, a przekonały nas o tym Anna Rodzik (Zenith) i Ola Popławska (LiquidThread).

Kamila Kownacka, chodzące uosobienie naszego tagline’u (#fakty #dane #konkrety) wzięła zaś na warsztat audytorów. Czy w digitalu rozpędzą się tak jak w telewizji? Co im w tym na razie przeszkadza? Kamili dziękujemy za zacytowanie naszych badań audytorów – wkrótce do nich wrócimy!

I wreszcie last but not least: INFLUENCERZY. Marketingowa bańka? Segment z potencjałem, ale tylko wobec młodych grup? Wymagający regulacji czy niekoniecznie? M.in. takie tematy rozstrzygali Bartek Staniszewski z Mediakraft, osadzony przez nas w roli „entuzjasty” oraz Wojtek Kardyś – „sceptyk” influencer marketingu. Bardzo im dziękujemy za nieco różne odpowiedzi na te same pytania od ScreenLovers.

Na VideoWars by ScreenLovers 4 spotkaliśmy się nie tylko dzięki naszej dzikiej pasji do multiscreen ? Wsparli nas super partnerzy, niektórzy już po raz kolejny, inni po raz pierwszy, ze wszystkich cieszymy się równie mocno! Kłaniamy się nisko Wavemaker, Polsat Media, Screen Network, AMC, TV Puls, GroupM i Extreme Sports Channe;. Wielkie podziękowania ślemy też do partnerów merytorycznych i medialnych. Patrzcie ilu ich było ?

Na oklaski zasługuje też nasza wspaniała publiczność – co roku większa. Dziękujemy Wam za komplementy, ale i głosy konstruktywnej krytyki 🙂 VideoWars 5 dzięki nim będzie bez wątpienia jeszcze lepszą konferencją o wideo, telewizji! 

Nie możemy się doczekać piątej edycji w 2020′ 🙂 

Autorzy zdjęć: Mieszko Piętka / AKPA oraz Krzysztof Plebankiewicz.

 

Joanna Nowakowska

Żyje z pisania, ale woli czytanie. Łącznie od ponad dekady śledzi rynek telewizyjny, a od jakiegoś czasu ma wrażenie, że rynek śledzi również ją :) Obowiązki naczelnej ScreenLoverki łączy z pracą w agencji mediowej, do której przeszła z Atmediów. Poprzednio - dziennikarka „Media & Marketing Polska”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.