Do zobaczenia na VideoWars 4! Migawki z konferencji ScreenLovers

Ponad 400 gości, 32 mówców, 16 partnerów i niezmiennie 5 gwiazdek! Trzecia edycja konferencji ScreenLovers udała się naszym nieskromnym zdaniem nadzwyczajnie. Czy to znaczy, że nie zamierzamy podbić sobie poprzeczki przy organizacji VideoWars 4? W żadnym razie! 

Rynek multiscreen tradycyjnie oglądaliśmy z wielu perspektyw – agencji, nadawców, marketerów, badaczy, producentów, twórców, audytorów a w tym roku także regulatora i ekonomistki. Zderzenie ich wizji tworzy esencję VideoWars by ScreenLovers: konferencji, która odważnie opisuje biznes wideo, nie boi się dyskusji z branżowymi mitami i nie unika konfrontacji. Ale po kolei!

VideoWars otworzyła analiza ScreenLovers. Wiele pracy i czasu zajęło nam przygotowanie lekko demaskatorskiego przeglądu najgłośniejszych innowacji i technologii z rynku wideo. Rozpalały wyobraźnię nadawców, analityków i media plannerów, doczekały się rozlicznych bombastycznych prognoz, ale którym udało się wybić poza PR-owy szum? I realnie zmienić rynek? Pamiętając o prawie Amary, staraliśmy się ostrożnie puentować karierę technologii, które omawialiśmy. Pozostawiliśmy więc m.in. second scren, HBB TV i VR w gronie „przyczajonych” technologii, a nie PR-owych wydmuszek 🙂

Na konferencji ScreenLovers gościliśmy gwiazdę canneńskich scen – Virginię Mouseler, szefową The Wit. Virginia, która w kwietniu i październiku porywa wyobraźnię gości MIP, po raz pierwszy wystąpiła w Polsce i zabrała nas w szaloną podróż tropem gorących formatów programowych ze świata. Które z nich tworzą wdzięczny materiał dla twórców branded content? Japończycy, którzy przebierają aktorów za dawno zmarłych członków rodziny i organizują im spotkanie z bliskimi w „Resurrection makeover” pewnie  znaleźliby w swoim show jakieś miejsce dla marek 😉

Dzięki Małgosi Słychań i Łukaszowi Kołdysowi z Wavemaker pozostaliśmy w świecie treści, ale tym razem oglądaliśmy formaty z komercyjnej perspektywy. Specjaliści z agencji opowiadali historię współpracy z IKEA na gruncie branded content. A znawcy problematyki „lokowania” mieli się szansę przekonać jak (przepraszam za słowo) kontent potrafi pracować na rzecz marki oraz jak zastąpić ten termin w branżowym narzeczu.  

A jak sprzedać serial na chłonnym, ale i kapryśnym rynku TV? Pozostać wiernym sobie czy tuningować pomysł na miarę oczekiwań kanałów? O tym na przykładzie swojej produkcji (już w tzw. developmencie) opowiedzieli serialowi twórcy – Maciej Kubicki, producent i współwłaściciel Telemark oraz Marcin Kubawski, scenarzysta. Jak zwykle – w pięciogwiazdkowej formie.

A skoro wybuchła moda na ekonomię behawioralną, na VideoWars by ScreenLovers nie mogło zabraknąć również tej perspektywy. Oczywiście w odniesieniu do rynku multiscreen. Julia Kołodko przygotowała dla ScreenLovers krótki kurs tworzenia reklam wideo. W tle nie zabrakło Byrona Sharpa – guru (niektórych:) marketerów.

VideoWars eksploruje najgorętsze tematy z obszaru wideo, więc wątek SVOD naturalnie przewinął się co najmniej kilka razy. Najdłużej zagościł na scenie w rozmowie Vadima Makarenki. Wydawca Wyborcza.tech w oparciu o wyniki badania Wavemaker (Projekt Cyfrowizja IV) dyskutował m.in. kwestie cord-cuttingu, losów Netfliksa i Showmaksu, skłonności do płacenia za wideo. A komentowali szef HBO Polska Michał Kozicki, szef FOX Networks Group Maciej Bral oraz szef Playera – Maciej Gozdowski. Zanim zaczęli, poznaliśmy też znamienną (zdaniem ScreenLovers) treść ogłoszenia  z rynku nieruchomości – właściciel chwali się Netfliksem, a nic nie wspomina o kablówce…?

Ich biznesową perspektywę o wątek regulacyjny rozbudował Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, honorowego patrona konferencji VideoWars by ScreenLovers. Jak się okazuje, kwestie regulacyjne nie muszą być nudne, jeśli omówić je w namacalny i praktyczny dla wideożercy sposób.

Na VideoWars 3 zajrzeliśmy po raz pierwszy do segmentu video out of home. O losach cyfryzacji swojego rynku i audiowizualizacji w szczególności mówili Czarek Sochacki oraz Michał Maciuk z Move TV.

Wyraziste tezy o niedoinwestowaniu wideo online postawiła Iwona Piwek z Youtube. Wytknęła błędy w tworzeniu kreacji i budżety, które nie pozwalają VOD rozwinąć skrzydeł w budowaniu efektywności. W końcu to VideoWars, a nie jakieś pitu-pitu – jak sama słusznie zauważyła 🙂

Z tezami Iwony Piwek korespondowały słowa Anny Gruszki – szefowa digitalu w IPG nawiązała w prezentacji przygotowanej z Orange Polska do tez, jakie wybrzmiały na VideoWars rok wcześniej. Że wideo online słabo zdaje egzamin sprzedażowy. Ania, analizując rolę programatycznego wideo w kampanii, dowodziła zgoła odwrotnej tezy.

Nie wystraszyła się też mądrości z forów internetowych 🙂

O zmieniających się relacjach dostawców mediów z agencjami i reklamodawcami dyskutowali pod kierunkiem Anny Klimek (Stars) przedstawiciele agencji – Daria Sacha (GroupM/Wavemaker) i Iwona Jaśkiewicz-Kundera (Publicis Media), reklamodawca – Dariusz Maciołek (BGŻ BNP Paribas) oraz dostawca – Arkadiusz Marszałek (Google). Czy reklamodawcy usamodzielnią się zakupowo? Widać odwrót od koncentracji mediów? A Atmedia mają szanse reaktywować biznes na duopolizującym się rynku? To był centralne wątki tej wielostronnej dyskusji.

O wideo, których zazdrości konkurencji (ale podkreślmy, że chodzi tu o zdrową zawodową zazdrość) opowiedział z kolei Marek Gonsior, szef marketingu Agaty. Na jego liście pojawiły się m.in. projekty IKEA i John Lewis. Wprawdzie nie odgadł prawidłowo która ze stacji ma AMR równy liczbie jego followersów na Linked In (TVP Info, a nie, jak skromnie uznał, TVN Style), jego prezentacja poszła popisowo. Poza uznaniem dla talentów prezentacyjnych, gratulujemy dystansu! 🙂

Wątku wszechwładzy CPP nie sposób pominąć wśród tematów najważniejszej konferencji telewizyjnej. Najszerzej podniósł go Mariusz Kukwa. Przedstawiciel Dentsu zaprezentował inne miary sukcesu kampanii i podkreślił (oby nie tylko życzeniowo), że będą zyskiwać na znaczeniu w miarę ewolucji rynku multiscreen.

Czy ktoś jeszcze walczy o to, by nie określać kanałów tematycznych mianem „niszówek”? Czy któreś z polskich biur reklamy, wzorem Sky, myśli o addressable TV, które usprawniłoby sprzedaż zasobów dobrze sprofilowanych stacji? Czy ktoś jeszcze walczy o powiększenie panelu telemetrycznego, co pozwoliłoby małym stacjom dostarczać bardziej stabilne i wiarygodne dla reklamodawców dane oglądalności? Z takimi pytaniami zostawiła publiczność Maria Wajda, szefowa Atmediów. W jej wystąpieniu wątki biznesowe zdecydowanie przetkane były nostalgiczną nutą, ale i nadzieją na przyszłość.

A po Mai, na scenę wkroczyli marketingowcy. Krótki brief dla dostawców usług multiscreen przedstawili Monika Michael z Adidasa, Wioleta Nowak z Żabki oraz Łukasz Borak z Volvo.

Jeśli ktoś nie wiedział czegoś o addressable TV, ale wstydził się zapytać, to dobrze, jeśli na VideoWars uważnie słuchał przedstawicieli GroupM. Jarek Dejneka oraz Michał Buszko rozpracowali temat na czynniki pierwsze, a nawet pokusili się o stworzenie typologii rynków pod kątem stopnia rozwoju advanced TV. Zdecydowanie była to najlepsza prezentacja o addressable, jaką słyszeliśmy w Polsce.

I trochę luźniej (prawie) na koniec, bo o influencerach. Wojtek Kardyś z Good For You odsłonił ich grzeszki i podpowiedział marketerom jak weryfikować oferty vlogerów. W zasadzie zgodził się też z dosadnym komentarzem z forum WM, jaki zaprezentowaliśmy mu na start.

 

Last, but not least. Knud Brock z Upright Music o pozyskiwaniu muzyki do spotów reklamowych. Bo jak sobie wyobrazić wideo bez dźwięku?

Pięciogwiazdkowi mówcy i słuchacze: kłaniamy się Wam nisko i dziękujemy, że byliście z nami! Za fotki powyżej dziękujemy agencji AKPA (na konferencji towarzyszył nam fantastyczny Mieszko Piętka) oraz Krzysztofowi Plebankiewiczowi, fotografowi branżowych gwiazd i gwieździe branżowej fotografii 🙂

Za sponsorski, ale i intelektualny wkład w projekt po stokroć dziękujemy naszym partnerom: GroupM, White Paper Agency, Gemiusowi, Wavemaker, Move TV, AMC, Kino Polska, Upright Music.

Bardzo nisko kłaniamy się też respondentom naszego badania satysfakcji z udziału w konferencji. Dzięki Wam wiemy, że możemy nadal reklamować się hasłem „pięciogwiazdkowa”, ale dostaliśmy też wskazówki co udoskonalić w edycji na 2019! Stay tuned 🙂

 

 

 

Joanna Nowakowska

Żyje z pisania, ale woli czytanie. Łącznie od ponad dekady śledzi rynek telewizyjny, a od jakiegoś czasu ma wrażenie, że rynek śledzi również ją :) Obowiązki naczelnej ScreenLoverki łączy z pracą w agencji mediowej, do której przeszła z Atmediów. Poprzednio - dziennikarka „Media & Marketing Polska”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.