Nie ma dla ScreenLovers piękniejszego widoku niż tłum gości na VideoWars. Bardzo dziękujemy więc za przybycie Waszych kilku setek do Teatru Palladium, gdzie w ostatni letni dzień tej jesieni zawirowało od mediowych akronimów. Skrupulatnie prześwietlaliśmy rynki AVOD, SVOD, HVOD czy FAST nie zapominając też o królowej tego balu (przynajmniej w Polsce): linearnej telewizji.
Już po raz szósty ScreenLovers oraz jego goście spotkali się na prawdopodobnie (ech, przez skromność zostawmy ten przysłówek) najlepszej konferencji o wideo i reklamie w Polsce. Była to jak zwykle intensywna i przekrojowa podróż przez rynek, który przez ostatnie dwa lata przechodzi wyjątkowo burzliwe przemiany. Ewolucja modelu oglądania, pandemia, inflacja, pęknięcie bańki streamingowej, gniew inwestorów i eksplozja FAST to tylko kilka ze zjawisk dynamizujących zwroty akcji.
Sporo o nich opowiadaliśmy we wprowadzeniu do VideoWars by ScreenLovers. W heglowską triadę (teza – antyteza – synteza) wpisaliśmy kilka gorących zjawisk z rynku wideo i reklamy, od modeli finansowania streamingu po karierę atrybucji, która miała zabić ekonometrię. Rynkowe mariaże i alianse oraz zarzucenie barokowego przepychu (czytaj: rekordowych, wręcz kompulsywnych inwestycji w programming) doprowadziły nas do czasów mediowego rokoko, opisem którego zwieńczyliśmy nasz wstęp do VideoWars.
A w szersze rynkowe tło, z pomocą danych o biznesie wideo w Polsce i regionie CEE wpisał je Callum Sillars, analityk z Ampere Analysis. Callum liczbowo zilustrował koniec (choć nie w naszym regionie) Peak TV i zdefiniował potencjał dla rynku płatnego streamingu, który nad Wisłą w przeciwieństwie do Ameryki, nie sięgnął jeszcze swego sufitu.
Na lokalny grunt te wyliczenia sprowadziła Lucyna Koba z Nielsena, która hasłem „500 GRP Netfliksa” zatrzęsła wyobraźnią plannerów i nadawców, wyczekujących efektow wprowadzenia planów reklamowych przez streamingowych gigantów. Czy w pogoni za lepszym ARPU już w 2024 roku należy się ich spodziewać nad Wisłą? Czekamy!
Nie tylko na pakiety reklamowe w Netfliksie zresztą czekamy, ale i kolejne (bo pierwsze, od Rakutena i WP już mamy) kanały FAST. Fenomen darmowych i finansowanych reklamami streamowanych stacji od kilku kwartałów zadaje kłam niedawnym jeszcze prognozom, że świat wideo będzie już tylko subskrypcyjny, tylko płatny i tylko „na życzenie”. Jeśli ktoś w Polsce chce odpalić kanał FAST, a nie obejrzał na VideoWars prezentacji Wendy Bernfeld, konsultantki z Rights Stuff, na pewno będzie mu trudniej. Wendy krok po kroku przeprowadziła słuchaczy przez proces tworzenia i dystrybuowania takiej stacji. Kwintesencja #faktów i #konkretów.
Obraz FAST nie byłby pełen bez dodania lokalnego kolorytu i dość nieoczekiwanej genezy pierwszego polskiego kanału działającego w tym modelu. Jego współautor, Marcin Malicki, vicepresident w Grupie WP odpowiedzialny za produkty subskrypcyjne, rozjaśnił nam historię powstawania Kabaret TV i sypnął newsami o FAST-owych planach grupy.
A nie jedyna WP takie plany w Polsce ma. Także grupa TVN Warner Bros. Discovery nie zasypia gruszek w popiele w temacie FAST-ów i najbliższe miesiące przyniosą rozstrzygnięcia także na Wiertniczej. Z naszych źródeł wynika, że TVN szykuje ofensywę darmowego, ramówkowego streamingu, a nie zaprzeczyła im w rozmowie na scenie VideoWars by ScreenLovers Anna Sawa, odpowiedzialna za marketing serwisów streamingowych grupy. Wiemy też od niej, że swoją globalną szansę dostaną produkcje Playera, dla których otwiera łamy międzynarodowy serwis grupy HBO Max. To, że już dziś w Polsce, karierę robi na nim „Szadź” zaskakiwać może najstarszych mediowych górali (wszak to nie nowość i nie typowe dla HBO „super premium”). A czy „Szadź” i „Skazana” skradną serce globalnego widza? O tym być może na VideoWars za rok!
Za rok podsumować już będzie można szerzej doświadczenia reklamodawców z rozwijającym się u nas wolniej niż na świecie (ale jednak! Vide – VOD.pl) rynkiem AVOD i FAST-ami, które były tylko punktem wyjścia do rozmowy z marketerami: Anią Bieńkowską z Żabki, Anią Rodzik z Coca-Coli, Kasią Skrzeczyńską z H&M i Tomkiem Stankiem z Reckitta. Gdzie ten zasięg? Dlaczego telewizja jest za tania? Czego brakuje im w badaniach? Marketingowcy nie uciekali w tej dyskusji w ogólniki, co doceniła widownia – szczególnie z biur reklamy („cytaty z Reckitta powinniśmy sobie włożyć do prezentacji” – skomentowało jedno z nich)
Naturalnym rozwinięciem wątków z tej dyskusji była historia od Marcina Wiatra, błyskotliwego senior marketing managera z Flix (właściciel m.in. marki FlixBus). Jak pracują mu w kampaniach YouTube, telewizja, Connected TV? Jakie efekty przyniósł częściowy in-housing? O tym w arcyciekawym wystąpieniu Marcina, który pokazuje, że w mediach naprawdę (prawie) wszystko da się policzyć.
Jeszcze nigdy na żadnego gościa nie czekaliśmy w takim napięciu na VideoWars by ScreenLovers. Kiedy o północy Luci Sanan dała nam znać, że po 5 godzinach oczekiwania na płycie lotniska, jej lot jednak odwołano, wiedzieliśmy już, że nie pośpimy już przed VideoWars 🙂 Ani my, ani Luci, która okazała się naprawdę twardą zawodniczką i zamiast w porannej sesji, wystąpiła po prostu w popołudniowej. Przegląd świeżych formatów ze świata i przykłady nowych realizacji branded entertainment dały nam obraz tego, co kręci dziś widzów i reklamodawców. Oby nikt nie zainspirował się tylko nowym austrackim show „Randki po pijaku”…
A potem znów wróciliśmy do świata reklamy, i to adresowalnej. Za sprawą ekspertów z Finecast: Macieja Olenderczyka i Szymona Lipińskiego, otaksowaliśmy zasięgowy potencjał addressable TV w Polsce, zobaczyliśmy rozdrobnioną scenę platform i serwisów i usłyszeliśmy o wynikach kampanii z wykorzystaniem DAI. Jak nie zwariować? Integrować!
A skoro Connected TV, to jak nie zapytać o doświadczenia z tego ekranu giganta świata streamingu? YouTube i w Polsce zaserwuje widzom niepomijalne 30-tki, o których mowa była w tytule prezentacji, a doświadczenia platformy z ekranem telewizora podsumowała na VideoWars Iwona Piwek, stała bywalczyni naszej sceny.
Po raz pierwszy (ale liczymy, że nie ostatni) gościli zaś u nas Ola Chmielewska i Jarek Pawlak z Gemiusa, którzy sypnęli ze sceny unikatowymi zasobami danych. Jak sekunda po sekundzie wygląda w telewizji zapping i które z kanałów doświadczają do mniej lub bardziej dotkliwie? Kiedy i w jakiej grupie wiekowej uruchamiają się w widzach multiscreenerzy? Dane z trzech pomiarów Gemiusa stanowiły kanwę tej arcyciekawej prezentacji.
A potem doszło na naszej scenie do jednej z najciekawszych branżowych dyskusji, jakich słuchaliśmy w ostatnich latach. Filip Beźnicki, szef Stratosfery i jego goście: Joanna Okła (CEO Essence Mediacom), Magda Kolenkiewicz (CEO Starcomu), Bartosz Zientek (CEO Media Context) i Grzegorz Krzemień (CEO GoldenSubmarine) zrealizowali z przytupem hasło reklamowe naszej konferencji: #BezBanału #BezBulszitu #BezBełkotu i rozprawili się ostro z branżowymi wydmuszkami. Nie zawsze panowała wśród nich zgoda, więc nie tylko (choć głównie) leciały gromy pod adresem zielonych GRP, brand purpose, a trochę i #attention planningu.
Na rozgrzaną tą debatą scenę wchodził więc Sebastian Szade ze swoją bezkompromisową analizą telewizyjną. Niby każdy ma Ariannę, ale ten człowiek umie w cyferki i strategię. Zaskakujące wnioski i przewrotne tezy popłynęły więc od szefa strategii Starcomu na temat tzw. widza ‘eventualnego’ (od ‘event’). Czy ten gatunek rozprzestrzeni się wśród widowni? Po prezentacji Sebastiana jesteśmy intelektualnie przygotowani na ten scenariusz 🙂
I jeśli myślicie, że potem przyszła pora na wyciszenie, to nic z tym rzeczy! Poziom energii i pasji, z jakim wkroczyli na scenę Damian Borowiec i Michał Bakalarczyk z Mediahub pasował do ich sportowego tematu. Iga Świątek uratuje czy może Messi dobije polską telewizję? Duet z Mediahub rozruszał naszą widownię nie tylko danymi i świetną historią, ale i konkursem (niestety ScreenLovers nie udało się zdobyć pucharu).
I potem już prawie na koniec Łukasz Jeziorski, szef i założyciel ciekawej polskiej firmy badawczej PlumResearch, rozstrzygnął czy „Pan Samochodzik” rozjechał „Wendesday”, a kiedy dowiedzieliśmy się, że nie i dlaczego, opowiedział co nieco o metrykach nabierających znaczenia na rynku streamingu.
Zupełnie inny typ danych, pozyskiwanych nie pasywnie, a od serialowych fanów zrzeszonych w jego platformie, zaprezentował już zupełnie na koniec Remi Tereszkiewicz, szef Betaseries.
Sami przyznacie, że niemało wątków przerobiliśmy na VideoWars by ScreenLovers!
Trud dopięcia i realizacji tej agendy wynagrodziła nam 5-gwiazdkowa publiczność imprezy, jak zwykle oczarowująca frekwencją, energią, życzliwością i … wiedzą (co wykazaliście podczas naszych quizów).
Kłaniamy się nisko partnerom VideoWars, bez których nie podjęlibyśmy Was z takim rozmachem. A te pokłony lecą do firm: TVN Warner Bros. Discovery, GroupM, Finecast, YouTube, Gemius, Active Family, Paramount, AMC, Vodylli, GoldenSubmarine i AFA Media.
Do sukces szóstej edycji imprezy gromko przyczynili się też partnery branżowi – IAA Polska, IAB Polska, MOC TV, agencja AKPA (i Mieszko Piętka, autor pięknych fot), Mamy Na To Slajd, SAT Kurier, Nowy Marketing i gazeta.ploraz DIMAQ.
Do zobaczenia na VideoWars by ScreenLovers 7!
Joanna i Wojtek