Jak było na VideoWars by ScreenLovers 7? Wiadomo, 5-gwiazdkowo!

VideoWars by ScreenLovers to #fakty #dane #konkrety, ale także #emocje #inspiracje i #TŁUMY 🙂 Bilans 7. edycji to 550 gości, 29 mówców i 8 godzin nabitych wiedzą o rynku wideo i reklamy, po którą przyszli do nas najmilsi i najmądrzejsi ludzie z branży. Czasu nie zmarnowali – przekonajcie się! 

W Teatrze Palladium spotkali się 7 listopada przedstawiciele agencji, telewizji, działów marketingu, badacze, doradcy, stratedzy, streamerzy i akademicy. Siódma edycja VideoWars by ScreenLovers kusiła bogatym programem (od tajników CTV i biznesu TikToka, przez zmory branżowego rynku pracy, po nostalgię programową i hype wokół AI), nazwiskami niebanalnych mówców, a także zrealizowaną – jak sądzimy już po raz siódmy – obietnicą sceny wolnej od bulszitu. 

Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Na rozgrzewkę zmierzyliśmy się z rynkiem pracy mediów i reklamy. Już po raz trzeci wraz SW Research oraz partnerami branżowymi IAB Polska, DIMAQ oraz SAR – Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej zapuściliśmy tu badawczą sondę, by przekonać się o ‘kryzysie specjalistów’, buncie juniorów (względem powrotu do biur), rozwarstwiającym w branży zadowoleniu względem płac (tak, managerowie i zarządzający nie narzekają) i niestety także – dołku psychicznym branży (wiecie, że co dziewiąty pracownik mediów i reklamy myśli w kontekście swojego zdrowia psychicznego o L4?). Na widok wyników naszego badania (wkrótce je pokażemy) uśmiechnie się za to np. Allegro, bo branża miała szansę wypowiedzieć się także na temat swoich wymarzonych miejsc pracy.

Na zdj.: Joanna Nowakowska, Wojciech Kowalczyk, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Na zdj.: Wojciech Kowalczyk, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Joanna Nowakowska, Wojciech Kowalczyk – ScreenLovers, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

A z rynku pracy przeskoczyliśmy do świata formatów i branded content, wraz z Davidem Ciaramellą, przez lata ekspertem K7 Media, a obecnie – szefem własnego butiki konsultingowego – Boxed Off. David bacznie obserwuje światowe rynki TV i wideo, a szczególnie uważnie śledzi to, jak producenci i nadawcy łączą siły z reklamodawcami. W świecie post-peak-TV takiej współpracy będzie pewnie coraz więcej i oby przykłady, którymi sypnął hojnie David Ciaramella obróciły się w dobrą inspirację dla gości VideoWars. Szczególnie że w Polsce – szczęśliwie – daleko jesteśmy od lokalnego szczytu wydatków programowych.

David Ciaramella – Boxed Off, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Na zdj.: David Ciaramella, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

VideoWars w herbie ma ścieranie się rynkowych idei, stąd też nie mogło się obyć bez tegorocznego dwugłosu o TikToku, najgłośniejszej chyba ostatnio platformie social mediowej (choć ona każe o sobie mówić “rozrywkowa”).

Jeszcze chwilkę przed konferencją, we współpracy z SW Research zrobiliśmy mini-badanie popularności social mediów w pokoleniu Zet, zainspirowani publikacją New York Times‘a.

A wiedząc to, co na obrazku powyżej, tym bardziej cieszyliśmy się na wystąpienia Adama Romanowicza (Wavemaker) i Macieja Dziedzica (L’Oreal) – Panowie przyszli na VideoWars z perspektywą biznesowo-reklamową – oraz Sylwii Czubkowskiej (Techstorie i nie tylko), która nakreśliła szersze geopolityczne i etyczne tło inwestycji w TikTok.

Duet Adam – Maciej przedstawił wizję świata reklamowego bez TikToka. Czy da się bez niego żyć? Z pewnością tak, ale czy działania marketingowe będą równie skuteczne? To już nie jest takie oczywiste.

Adam Romanowicz – Wavemaker, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Maciej Dziedzic – L’Oreal, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

A w kontrze do tej opowieści stanęła dziennikarka i autorka Sylwia Czubkowska. Jej prezentacja mogła zapukać do sumienia branży, która realizując krótkoterminowe ROI potrafi znakomicie zapominać o zagrożeniach w dłuższym niż kampania terminie. Sylwia gorzko, ale prawdziwie opowiedziała o biznesie chińskiego giganta.

Sylwia Czubkowska, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Na ScreenLovers cenimy spostrzeżenia nieoczywiste i ludzi nieśpiewających w branżowych chórach. Dlatego bardzo czekaliśmy na opowieść o AI obserwowanej chłodnym okiem analityka biznesowego. Ian Whittaker (Liberty Sky Advisors) bez zbędnego blichtru opowiedział o sztucznej inteligencji w świecie reklamy i wideo. I o jej średnich, póki co, wytworach. Do spokoju i biznesowej rozwagi we wdrażaniu AI zachęcał Ian, którego przyjazd do Polski zawdzięczamy wspaniałemu partnerowi VideoWars 7 – BBC Studios.

Bartosz Witak – BBC Studios, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Ian Whittaker – Liberty Sky Advisors, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Sporo kolorytu w klimat VideoWars wniósł Jonathan Broughton z PlumReseach. Bo z perspektywy warszawskiej kanapy, i nawet doskonale znając treści topowych streamerów, możemy nie dojrzeć zadyszki, jaką złapały originalsy Netflixa. Dobrze też usłyszeć jak bardzo różnią się regionalne gusta widzów – oby to był dobry znak dla lokalnych twórców.

Jonathan Broughton – Plum Research, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Jonathan Broughton – Plum Research, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Po Jonie przyszedł czas na wyczekiwaną dyskusję największych mediowych traderów. W szranki stanęli Łukasz Pierzynowski (GroupM), Iwona Jaśkiewicz-Kundera (Publicis Groupe) i Krzysztof Pełka (Media Group). Rozmowa prowadzona przez Marię Wajdę (Ingeni Solutions) była z tych gorących, a szefowie biur sprzedaży mieli okazję zderzyć swoje myślenie o rynku z oczekiwaniami i ocenami agencji.

Łukasz Pierzynowski (GroupM), Iwona Jaśkiewicz-Kundera (Publicis Groupe) i Maria Wajda (Ingeni Solutions), Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Łukasz Pierzynowski (GroupM), Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Dopełnieniem historii od Jonathana Broughtona były obserwacje polskiego streamera. Dlaczego sport lojalizuje, jak zmniejszać churn i czy lokalne platformy SVOD już nasyciły rynek, a zatem lada chwila wprowadzą pakiety reklamowe? Jak zwykle arcyciekawie i ultra-konkretnie mówił o tym Adam Skręt z Canal+ w rozmowie ze ScreenLovers.

Adam Skręt – Canal+, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Adam Skręt – Canal+, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Adam Skręt – Canal+, Joanna Nowakowska – ScreenLovers, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

A zaraz potem scenę przejęli pogromcy mitów z Mediahub – Damian Borowiec i Michał Bakalarczyk. Blagi czy game-changery: które z gorących rynkowych tematów z zapałem prezentowanych klientom faktycznie mają potencjał? W tym interaktywnym show decydowała publiczność, a jej głosy komentowali przenikliwi eksperci. Iwona Piwek (YouTube), Tomasz Bruss (Mediafarm) oraz Maciej Walczybok (Paramount) wraz z zaangażowaną publicznością rozpracowali więc potencjał FAST, Kanału Zero czy attention. Śmiechom (czasem przez łzy strategów) nie było końca i tak dotarliśmy do obiadu!

Damian Borowiec, Michał Bakalarczyk – Mediahub, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Iwona Piwek (YouTube), Tomasz Bruss (Mediafarm), Maciej Walczybok (Paramount) Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Iwona Piwek (YouTube), Tomasz Bruss (Mediafarm), Maciej Walczybok (Paramount) Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Michał Bakalarczyk – Mediahub, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Akcja nie zwolniła po obiedzie, a mistrzowski poziom mediowego IQ zaraz po przerwie zapewnił Rafał Klara (Sigma Bis) z przejrzystym obrazem rynku wideo, które zderzył w swej opowieści ze światem display oraz influencerami. A wyszedł z tego zgrabny landscape, którego nie powstydzą się najstarsi (i najmłodsi) mediowcy.

Rafał Klara – Sigma Bis, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Rafał Klara – Sigma Bis, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Wstępem do kolejnej rozmowy było pionierskie badanie GroupM. Agencja przeniosła na grunt polski badanie sygnalizowania, które wcześniej na brytyjskim rynku przeprowadzili najpierw Thinkbox a później EssenceMediacom. Polskie badanie w dużej mierze potwierdziło mediowe supermoce telewizji i mediów tradycyjnych, ale też rzuciło nowe światło na mediową skuteczność TikToka. Dumnym partnerem badania był ScreenLovers.

Dyskusję o mediowych supermocach toczyli następnie top-marketerzy. Jakub Ignaczak (L’Oreal), Sławek Szwaj (Haleon), Marek Zaborowski (BNP Paribas) oraz Szymon Jóźwiak (ex-OLX) rozstrzygali czy – jak to twierdzi Brian Wieser – ‘wideo to wideo’ i nie ma co niuansować jakości kontaktu, czy jednak telewizyjny spot wciągany z kanapy w atmosferze relaksu to jednak co innego niż reklama przeskrolowana w social-mediach. A że w tym kontekście mowa była o podziale budżetu i ewentualnych dopłatach za te ‘lepsze’ (jak np. CTV) lokalizacje i konteksty, emocji (także na widowni) nie brakowało.

Dyskusji patronował zaś POR – Polska Organizacja Reklamodawców, najmłodsze wśród branżowych stowarzyszeń, kibicujemy jego rozwojowi!

Jakub Ignaczak (L’Oreal), Sławek Szwaj (Haleon), Marek Zaborowski (BNP Paribas), Szymon Jóźwiak (niezależny ekspert) ,Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Wojciech Kowalczyk – ScreenLovers, Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Jakub Ignaczak (L’Oreal), Sławek Szwaj (Haleon), Marek Zaborowski (BNP Paribas), Szymon Jóźwiak (niezależny ekspert) ,Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Jakub Ignaczak (L’Oreal), Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Dane, wskaźniki, strategie, inwestycje reklamowe… to wszystko turbo-ważne, wszak to esencja naszej pracy. Ale czy optymalizując stricte biznesowe KPI, nie tracimy z oczu ważniejszych tematów? Doktor Michał Rydlewski z Uniwersytetu Wrocławskiego otwierał oczy branży na panoszącą się w polskiej telewizji kulturę upokarzania. Wyszydzanie, orientalizowanie, wystawianie na jurorski, a następnie publiczny osąd nieświadomych tego uczestników telewizyjnych victim-shows czy make-over-shows (od “Dam i wieśniaczek” i “Chłopaków do wzięcia” po “Bogaty dom, biedny dom”) zapewniają ratingi, a przedstawiciele branży – niby tak skupieni na wartościach – rzadko podchodzą do tego z krytyczną refleksją. W czasie tego wystąpienia publiczność była zaskakująco wyciszona.

Michał Rydlewski, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Świat connected TV zaczął już przypominać słonia w salonie. Duży i trochę rozpycha szafki i kredensy, ale ciągle nie jest głównym bohaterem rozmów i strategii. Na telewizorach podłączanych do sieci prym wiodą Netflix i YouTube, a kto wysuwa się na prowadzenie? Potencjał ilu dodatkowych GRP ma dziś Netflix, którego reklamowej premiery wyczekuje branża? Premierowymi statystykami sypnął Michał Buszko z Nielsena.

Michał Buszko – Nielsen, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Why so serious? – zapytały zaraz potem Anna Kuropatwa i Beata Orkwiszewska z Havas Media. Why? Właściwie to… bez powodu. Ale z roku na rok, jak podlicza Kantar za ostatnie dwie dekady, reklama robiła się coraz bardziej poważna, stonowana i wyzuta z humoru. Przewagi uśmiechu nad kolejnym pomidorem za 9,99 zł. Beata i Anna dowodziły m.in. na bazie badań polskich widzów, które Havas specjalnie z okazji VideoWars przygotował.

Anna Kuropatwa, Beata Orkwiszewska – Havas Media Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Było śmiesznie, a zaraz potem nostalgicznie. W świat uzasadnionej biznesowo nostalgii wprowadziła nas Dominika Gregorczyk z SPI International. Dejaviewing to duży trend na świecie. Nadawcy – w czasach permanentnego przebodźcowania widza i programowego przesytu – coraz częściej bazują na sprawdzonych formatach, tekstach kultury, bohaterach, a także wyciągają z szuflad wciąż świetnie oglądane starocie. A w Polsce? I u nas vintage-programming łączy przed telewizorami różne pokolenia, jak przekonywała spikerka z SPI.

Dominika Gregorczyk – SPI International, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Mocne otwarcie i mocny finisz: na zakończenie Sergiusz Geller opowiedział o tym, jak różnie na media planie o tej samej wartości, ale różnej zawartości może zarobić agencja. Jak uzdrowić system, który nie zawsze służy biznesowi? Wezwanie do transparentności rozniosło się po murach goszczącego nas teatru Palladium.

Sergiusz Geller – InsidePulse, Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Całe opisane wyżej zamieszanie nie byłoby możliwe bez otwartych głów i hojności naszych partnerów. Jesteśmy więc turbowdzięczni:

  • GroupM
  • BBC Studios
  • YouTube
  • Paramount
  • Active Family
  • Wavemaker
  • AMC
  • Kinads
  • Vodylla
  • Onnetwork

… za ich ze wszechmiar wspierającą obecność na VideoWars by ScreenLovers!

Kłaniamy się także wszystkim, którzy postanowili z nami spędzić ten dzień. Byliście 5-gwiazdkowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.