Publikacje

2018-05-09

Branded Content po polsku, czyli lokalne „the best of”

Sporo tu ostatnio o tym jak marki flirtują z programowymi treściami. Mimo że na hasło „content” reaguję dość alergicznie (szczególnie jeśli towarzyszy mu czasownik „generować”), to trudno nie zauważyć, że w czasach SVOD i adblokalipsy reklamodawcy intensywnie szukają możliwości poza blokami reklamowymi, prerollami i bannerami.

I zdarzają się wśród ich realizacji marketingowe perełki, jak choćby „Carmilla”, internetowy serial o przyjaciółce wampirzycy, z wyraźnymi wątkami LGBT, nagrodzony tytułem Branded Content of the Year na MIPTV w Cannes.

Gdyby nie to, że za sukcesem „Carmilli” stoi marketer, Kimberly Clark, nie byłoby w tym nic niespotykanego. Tu jednak mówimy o śmiałej obyczajowo produkcji, która z Youtube’a wypączkowuje właśnie do telewizji i kin i stała się popkulturowym fenomenem. A przecież stworzono ją jako wehikuł promocyjny dla marki tamponów…

Skąd więc ten sukces? Kimberly Clark subtelnie posługuje się treściami serialu, nie epatując logo, nie wprowadzając często marki do fabuły, a raczej budując silne skojarzenia z produkcją dodatkowymi treściami – tworząc np. specjalne filmiki z bohaterkami „Carmilli” w ramach poradnikowej serii „Czy wampirzyce mają okres?”. Firma Smokebomb Entertainment, producent serialu, cytowana przez “Wall Street Journal” podawała, że stworzenie serii (do tej pory powstały 3) to inwestycja między 0,5 a 1 mln dolarów. A więc jedna czwarta kosztów jednego odcinka serialu premium dla płatnej telewizji. Wciąż jednak sporo, zważywszy, że to wydatek z eksperymentalnego – co otwarcie przyznaje Kimberly Clark – budżetu.

No ale dosyć o „Carmilii”, bo przecież była tylko pretekstem, by wskoczyć na lokalne boisko i sprawdzić co słychać u naszych polskich branded-contentowych fachowców.  

W nowej serii na ScreenLovers spotkacie przedstawicieli firm i agencji specjalizujących się we wprowadzaniu marek do treści programowych. W każdym odcinku nowy bohater i jego dwa typy – najlepsza realizacja jego autorstwa oraz projekt, którego zazdrości konkurencji. 

W pierwszym odcinku wystąpił Darek Przychoda (skrolujcie niżej), a dziś gościmy na ScreenLovers kobietę od zadań specjalnych w Wavemaker. Swoje top-projekty prezentuje Małgorzata Słychań, senior content strategy manager.  

Mój ulubiony projekt: 

Projektem branded content, z którego jestem szczególnie dumna i który sprawił mi wiele frajdy zawodowej, jest mini-serial „Dom pełen zmian”, który zrealizowaliśmy wraz z marką IKEA oraz Prime Film Production jesienią 2017.

Serial był jednym z kluczowych elementów nowej platformy komunikacyjnej IKEA „Niech żyje dom!”. Ponieważ od lat marka jest pionierem działań contentowych w kategorii Home Furnishing na polskim rynku, to format uszyty na miarę był ich naturalną konsekwencją, wpisał się też w nową komunikację marki.

Format oparliśmy na 8-minutowych odcinkach o charakterze lekkiej sagi rodzinnej, w której areną wydarzeń był dom. W serialu zastosowaliśmy upływ czasu, aby pokazać naturalne zmiany w życiu bohaterów oraz towarzyszące im zmiany we wnętrzach.

„Dom pełen zmian” dotarł bardzo szeroko do konsumentów dzięki emisji w stacji Polsat, a także na kanałach własnych IKEA. Został bardzo dobrze odebrany przez konsumentów i bardzo efektywnie zadziałał na kluczowe wskaźniki marki. Jesteśmy z niego bardzo dumni 🙂

 

Realizacja, której zazdroszczę: 

Projekt branded content, którego zazdroszczę konkurencji, to Amex Unstaged prowadzony przez American Express od 2010 roku. Jest on szczególnie bliski mojemu sercu z uwagi na udany mariaż muzyki z filmem. Od samego początku celem marki było budowanie zaangażowania jej klientów, postawili więc na rosnącą popularność eventów muzycznych, tworząc dla odbiorców świat unikatowej rozrywki. Tym doświadczeniem były koncerty live i streamingi koncertów gwiazd m.in. Coldplay, Kings of Leon, Pharrella, Jack White, które reżyserowane z kolei były przez takie sławy jak Terry Gilliam, Gary Oldman, David Lynch czy Spike Lee. Posiadacze kart Amex mogli obejrzeć materiały na Vevo i Youtube w pierwszej kolejności.

Seria przyniosła marce ogromny sukces i zapewniła buzz w sieci. A sukcesu dowodzi ewolucja projektu w jedną z największych globalnych platform z muzycznym contentem – American Express Music.

*****

W pierwszej odsłonie cyklu mieliśmy trochę wspomnień i klasyki. Przed mikrofonem Dariusz Przychoda, kiedyś non-standard communication director w Mindshare Polska (tę rolę przypominamy, bo o realizacji z jej czasów będzie mowa), a obecnie prezes Happy End Films.

Mój ulubiony projekt:

Moim ulubionym projektem contentowym był realizowany przez 5 lat program telewizyjny pt. „Wielki Świat Małych Odkrywców“ w TVP 1.  Był to program edukacyjny o tym jak wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko, adresowany do grupy docelowej „matki z dziećmi w wieku od 0 do 7 lat“.

Program został stworzony przeze mnie jako alternatywna, równoległa forma obecności i komunikacji w mediach dla marki Huggies, producenta m.in. pieluch. Ta współpraca trwała 2 lata, po czym na kolejne 3 lata program przejęła firma Mattel, producent zabawek edukacyjnych,  który również był klientem Mindshare.

Powstało 210 odcinków programu o długości 22 minut każdy!

Prawdziwa encyklopedia dla młodych mam o wszystkim co warto i trzeba wiedzieć w sprawach zdrowia i wychowania dzieci. Muszę podkreślić znakomitą rolę i wykonanie programu przez telewizję publiczną, szczególnie zespołu młodych mam realizujacych audycję: Pauliny Chylewskiej, Emilii Ziąbskiej, Agaty Wirtek oraz szefowej redakcji programów edukacyjnych: Ewy Chrabąszcz – Smoczyńskiej.

Od samego początku udało nam się znaleźć złoty środek. Mimo sponsorskiego charakteru programu – był zawsze i przede wszystkim merytoryczny i bardzo pomocny dla młodych mam.

Obecność marki w programie polegała przede wszystkim na właściwie bezinteresownym finansowaniu tworzenia użytecznych treści. I na objęciu tych treści w ważnym medium – jaką w owym czasie była TVP – patronatem.

I to było najważniejsze – pewne zmonopolizowanie przekazu do grupy docelowej w ważnym medium, w ważnej sprawie: w sprawie wychowania małych dzieci. Nie ma przecież ważniejszej rzeczy i sprawy dla młodych mam.

Oczywiście w niewielkim stopniu w programie mówiono o nowych trendach w użyciu pieluch (np. pieluchy do nauki pływania dla maluszków) czy o roli zabaw edukacyjnych  w wychowaniu dzieci, ale te tematy były traktowane tak samo jak wszystkie inne.  Sponsorzy programu rozumieli, że nie można nadużywać programu do promowania treści związanych z produktami firmy. Za co chcę im również bardzo podziękować.

Marki naszych klientów, dzięki współpracy z Biurem Reklamy TVP, poprzez obecność w programie oraz w pakiecie zapowiedzi programu na antenie TVP, generowały rocznie około 1000 GRP w grupie docelowej za – oczywiście nie mogę powiedzieć za ile – ale za bardzo, ale to bardzo rozsądne pieniądze.

Realizacja, której zadroszczę:

Tyskie – Flagi.

Ffantastyczny projekt alternatywnej komunikacji marketingowej, w dużej mierze contentowej.

Projekt ten cechowały trzy nadzwyczajne elementy: wielka skala, wyczucie czasu oraz treści pozakomunikacyjne.

Wielka skala to przede wszystkim komunikacja 360 stopni i wielkie środki finansowe, poświecone na to. Dało to niesamowity impact dla marki. Zmiatający wszystko.

Wyczucie czasu i „opportunity“, jaką dawały mecze Reprezentacji Polski w piłce nożnej w owym czasie i – sposób komunikacji tematu był mistrzowski, gdyż przykrywał wszystkie inne komunikaty marketingowe firm, które również były sponsorami Reprezentacji czy PZPN.

No i najbardziej widoczna w przestrzeni publicznej rzecz: flagi. To było genialne. Nie zapomnę, jak wracałem na Długą do biura po jakimś służbowym spotkaniu i na każdym mijanym przeze mnie budynku wisiało kilka flag Tyskiego w narodowych barwach. Wisiały na balkonach prywatnych osób, przez nich samych powieszone, bez zgód, bez opłat, bo były prywatną inicjatywa osób, które je na mecz wieszały.

Kto to wymyślił, kto wyprodukował, kto to rozdał razem z produktem? Tyskie.

No i na końcu – kwestia contentu: otóż ten był bardzo bogaty, emocje z nim związane były bardzo gorące i związane z Reprezentacją Polski, która po tylu latach posuchy zaczęła wyraźnie iść w górę, grać coraz lepiej, zaczęła mieć zawodników na poziomie światowym.

A mistrzostwo tego projektu polegało na tym, że ów content i jego temperatura w ogóle nie były stworzone przez Tyskie. Zostały jednak przez markę fantastycznie skanalizowane i niejako zawłaszczone. Ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Spryt, skala, inteligencja – to cechy tego projektu. Brawo, brawo.

Joanna Nowakowska

Żyje z pisania, ale woli czytanie. Łącznie od ponad dekady śledzi rynek telewizyjny, a od jakiegoś czasu ma wrażenie, że rynek śledzi również ją :) Obowiązki naczelnej ScreenLoverki łączy z pracą w agencji mediowej, do której przeszła z Atmediów. Poprzednio (i jak dotąd najdłużej) - dziennikarka „Media & Marketing Polska”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Najnowsze komentarze
  • Efekty są widoczne zarówno jeśli chodzi o zwiększenie rozmiarów w długości i obwodzie. Zaprzestanie stosowania powoduje powrót do pierwotnych rozmiarów. Panowie rzadko decydują się na tę metodę, ponieważ jej stosowanie nie jest zbyt dyskretne. Na podobnej zasadzie działają rozciągacze tzw. ekspandery. Żele powiększające penisa np. recenzowany Titan Gel – gwarantują bezpieczeństwo, wygodę stosowania oraz dyskrecję. titan gel opinie pl Bezpiecznie się z domu i chcieliby rozwinąć swojego penisa? Czy chcesz zapobiec doświadczenie wstyd pokazać swoją męskość? W odpowiedniej lokalizacji, ponieważ jesteśmy prawdopodobne wyjaśnienie początkowe technika, który rozwijać akty stworzyć swoją męskość, od chirurgii, który będzie być szkodliwe i kosztowne. Zdecydowanie lepiej postawić na sprawdzony przez wielu mężczyzn preparat – Titan Gel.
  • Acai Berry Health Benefits - Try An Acai Berries Free Trial And Be Very Impressed! #2 - Acai Berry Detox. BBB rating V. The related company is FWM Laboratories, Inc. Offer 2693 complaints against them, most of these experts have not been resolved by supplier. Immunity - Before we describe the immunity boosting capabilities with the Acai Berry, we should take a glance at what ORAC. ORAC is a measure of lots of damage caused to your body by free radicals. The acai berry colon cleanse fruit has 3800 ORAC anti-oxidants. Its ORAC values are actually greater than spinach and broccoli combined together. High ORAC values help the fruit fight free radicals better. Colon decontamination can be ended during the course of ways, however it is not all methods are safe and actual different ways. Several methods in lieu of ideal and actual results will be straightforward. Daily contingent in the colon decontamination supplements are surprising feedback. Colon is part of the wither all along with body, and books. These wastes are provided by excellent health and mind into family savings. In South America, acai berries benefits benefits have been known for hundreds of years. Tribes used its antibacterial properties to fight infections, with its antiseptic properties to heal cuts and scrapes. They consume it in large sums through the wine they make from this kind of. If to watch out for the weight loss you require to acai berries where to buy aid. This is because if you buy this supplement you but not only can loss your weight naturally but you could take action without not enough energy because this acai berry supplement is the best energy booster to a person stay energetic day by day. You need to make sure that any the product your buy is not an extract in fact it is freeze dried, so that the fruit are typically its full potency. The majority of the products you will find are just extracts and they also contain other ingredients might possibly decrease the strength of a supplement as a fat loss product. One ingredient to beware of is guarana, which cuts down on the effectiveness of acai super berry. Acai contains antioxidants, fiber, protein, amino acids, healthy omega fats, and anthocyanins. For greatest results when an individual acai as well as other superfoods, tell them to pure and organic. The merchandise should be individually researched and tested within the seller's consultant. All superfoods are excellent for supplementing an excellent diet, or maybe diet that's lacking in important nutrient substances. A person first buy superfoods, you gain numerous and invaluable good things about your body's overall fitness and health. Achieve longer life, make your ideal weight, and fight disease these! They are the way ahead for healthy everything they eat. I know many of individuals will say "I just don't have enough to eat healthily, junk food is way too convenient" or "my a lot more so hectic, I'm lucky to get food almost all - a healthy food". I hope seeing those statement on the web will all of them clear for the purpose they are; excuses and justifications to disguise the real problem. The limiting problem is different lifestyles there is the. Once you address it you can move on and, suddenly, your justifications look as ridiculous due to the fact ones I have written more. Then you can finally make something occur about. http://be.jomcariwang.com/circulation/
  • Racja, dzięki :)
  • Wiedźmin na Netfliksie najwcześniej dopiero w przyszłym roku.
  • […] się głos sceptyków. Ani programmatic, ani addressable (o różnicach między nimi poczytajcie we wpisie Marty Pichlak z OMD, więc się nie powtarzamy) nie zawitały do oferty żadnego z […]
X