Publikacje

2017-07-05

Badanie mediów branżowych – odcinek drugi: biura reklamy

Nawyki czytelnicze pracowników biur reklamy zdradzają większe zainteresowanie mediami niż ma to miejsce w przypadku agencji. W rankingu top serwisów biur reklamy prowadzą Wirtualne Media, Press i MMP. W drugim odcinku badania ScreenLovers zderzamy odpowiedzi pracowników działów sprzedaży mediów wideo (telewizja, VOD) z wynikami domów mediowych.

Polskie media branżowe okazują się kluczowym źródłem informacji o rynku dla pracowników biur reklamy. W przeciwieństwie do agencji, przedkładają je oni nad prezentacje opracowywane w ich firmach, a 9 na 10 handlowców uważa branżówki za ważne (61 proc.) lub bardzo ważne (29 proc.) źródło informacji o mediach i reklamie.

slajd1

Najbardziej rozpoznawalnym przez biura reklamy medium branżowym są Wirtualne Media, za którym ex aequo plasują się MMP i Press – ten ostatni wyraźnie awansował w stosunku do wyników dla agencji i trudno nie powiązać tego wyniku z mocno mediowym rysem magazynu oraz jego codziennego serwisu.

slajd2

W zakresie regularnego korzystania w poszukiwaniu newsów z rynku, WM mocno wyprzedza płatnych konkurentów, a także wszystkie pozostałe media.

slajd3

W ciągu ostatniego tygodnia, tylko jeden na dziesięciu pracowników biur reklamy nie zaglądał do Wirtualnych Mediów, podczas gdy 4 na 10 szukał informacji o mediach i reklamie w MMP/MMP24 oraz w Pressie/Presserwisie.

slajd4

To także Wirtualne Media pracownicy biur reklamy najwyżej cenią pod kątem jakości merytorycznej prezentowanych tam materiałów dotyczących branży, ale przepaść między WM a MMP czy Pressem nie jest aż tak duża jak w przypadku znajomości czy korzystania. Przypomnijmy, że wykres pokazuje odsetek wskazań od 8 do 10 na 10-stopniowej skali, która służyła badanym do oceny poszczególnych mediów.

slajd5

W biurach reklamy to Presserwis jest częściej zaprenumerowanym serwisem niż MMP, popularniejszy – jak pamiętamy z poprzedniego odcinka – w agencjach.

slajd7

A podobnie jak i media plannerzy, pracownicy biur reklamy nieczęsto są czytelnikami prasy papierowej. Tu także niespełna połowa deklaruje sięganie po drukowane tytuły.

slajd8

Jakie papierowe media czytają zaś sprzedawcy mediów wideo? Zaledwie co piąty z tej niespełna połowy, która po druk sięga, wybiera MMP, „Gazetę Wyborczą” i „Press” – te tytuły uzyskały w badaniu zbliżony wynik.

slajd9

Podobnie jak agencje, pracownicy biur reklamy najchętniej sięgają po informacje poświęcone kampaniom reklamowym. W działach sprzedaży obserwujemy znacznie większe zainteresowanie nowinkami personalnymi.

slajd 9,5

Pracownicy biur reklamy okazują jeszcze większy optymizm co do poziomu mediów piszących o rynku niż badane agencje. Ponad połowa uważa, że branżowe piśmiennictwo zmieniło się w ostatnich latach raczej na korzyść. W połączeniu z przekonanymi, że poziom poprawił się zdecydowanie, daje to równo 2/3 zadowolonych z kierunku zmian. Oszczędzimy tu sobie westchnienia sceptyków 🙂

slajd10

W badaniu biur reklamy wzięło udział nieznacznie ponad 100 respondentów, zaprosiliśmy – za pośrednictwem ich działów PR, szefów bądź znajomych, wszystkie znane nam biura reklamy sprzedające TV i/lub e-wideo. W kolejnym odcinku poznacie odpowiedzi na te same pytania, jakich udzielili nam reklamodawcy. Zapraszamy za tydzień!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Najnowsze komentarze
  • kiedyś usłyszałem że "treści powstają aby ściągnąć odpowiednie audytorium do danego medium" - tak zapewne powstało ucho prezesa, ale też warsaw shore, czy rolnik szuka żony xD
  • Czytelniczko, bo Karina to imię żeńskie ;) A jak badaliście kanały linearne oglądane w Ipli?
  • Szanowna czytelniczko / czytelniku, tak spojrzeliśmy na więcej niż te 7 kanałów i do analizy wybraliśmy te właśnie. Zwrócę uwagę, że odpływ widowni załatwia wskaźnik ATV, czyli średni dzienny czas oglądania. Ten maleje i zawiera on stacje i duże i małe. To prawda, że również wielka czwórka traci na rzecz małych stacji i to także ujmujemy w pełnym opracowaniu. Tutaj jest jedynie fragment. A dane typu trendy czyli Gooogle Trends i social listening to trochę inne dane i one nie mierzą odpływu widowni tylko zainteresowanie właśnie. Edward
  • Analiza indeksów zainteresowania objęła 7 kanałów „tradycyjnej” TV (Polsat, TVN, TVP1, TVP2, HBO, Canal+ i Discovery) i 7 serwisów VOD (Player, Ipla, TVP.pl, Showmax, Netflix, Amazon Prime, HBO Go). A co z odpływem widowni do coraz bardziej rozdrobionej oferty kanałów tematycznych? Uważam, że w tym badaniu powinno się ująć więcej aniżeli 7 kanałów.
  • Asia, na początek ja również Cię pozdrawiam :) I niezwykle dziękuję za dialog, bo to oznacza, że temat jest interesujący. Chciałem tylko napisać że nasz raport nigdy nie miał na celu pokazywać który z domów mediowych jest największy, czy najlepszy. Ten raport jest raportem opartym o PRZYCHODY domów mediowych. Przychody "podpisane krwią" przez Zarządy Spółek (pod odpowiedzialnością karną). Wartość, którą trudno manipulować, w przeciwieństwie do zysku, obrotów, "zarządzania budżetem", itp. Jeśli ktoś w naszym raporcie widzi coś innego lub próbuje go inaczej interpretować, jest w błędzie.
X